تشکیل کارگروه تحقیقات درباره به‌کارگیری قطعات ساخت آمریکا در پهپادهای شاهد ایران

بنا به گزارش یک سازمان تحقیقاتی مستقر در بریتانیا بررسی لاشه چندین پهپاد ایرانی سرنگون شده در اوکراین نشان داد که 82 درصد از قطعات این پهپادها توسط شرکت‌های مستقر در آمریکا ساخته شده‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چند مقام آگاه به شبکه خبری «سی‌ان‌ان» گفته‌اند که دولت بایدن یک کارگروه ویژه‌ تشکیل داده تا بررسی کند که چگونه قطعات ساخت ایالات متحده و غرب، از جمله میکروالکترونیک‌های ساخت آمریکا سر از پهپادهای انفجاری ساخت ایران درآورده‌ که در جنگ علیه اوکراین به کار گرفته می‌شوند.

بر اساس این گزارش که چهارشنبه 30 آذر منتشر شده، دولت آمریکا با وجود تحریم‌های شدید برای کنترل صادرات به ایران، شواهدی پیدا کرده که نشان می‌دهد این کشور در حال دست‌یافتن به بسیاری از فناوری‌های تجاری است که سازمان‌ها و افراد از صادرات آن به ایران منع شده‌اند.

بر اساس این گزارش سی‌ان‌ان، ماه گذشته، سازمان تحقیقاتی «Conflict Armament Research» مستقر در بریتانیا، چندین پهپاد را که در اوکراین سرنگون شده بودند، بررسی کرده و دریافته است که 82 درصد از قطعات آن‌ها توسط شرکت‌های مستقر در ایالات متحده ساخته شده‌اند.

همچنین اعلام شده که بر اساس تحقیقات نیروهای مسلح اوکراین و یک منبع آگاه از تحقیقات ایالات متحده که با سی‌ان‌ان گفت‌وگو کرده، از جمله اجزای پیدا شده در برخی از پهپادها، پردازنده‌های ساخته شده توسط شرکت فناوری «تگزاس اینسترومنتز» مستقر در دالاس و همچنین یک موتور ساخته شده توسط یک شرکت اتریشی متعلق به شرکت کانادایی «بمباردیه» است.

پیش‌تر اخباری مبنی بر اقدام دولت کانادا برای ردیابی نحوه رسیدن این قطعات که به‌‌رغم تحریم‌های شدید در حوزه تکنولوژی‌های هوا و فضا به دست جمهوری اسلامی رسیده نیز منتشر شده بود.

سی‌ان‌ان نوشته است که اگرچه، هر دو شرکت بمباردیه و تگزاس اینسترومنتز هرگونه استفاده از فناور‌ی‌های خود را برای مقاصد غیرقانونی محکوم کرده‌اند، ولی به‌نظر می‌رسد که آن‌ها توسط واسطه‌های رژیم جمهوری اسلامی که به‌طور جدی کار «دور زدن تحریم‌ها» را انجام می‌دهند، فریب خورده‌اند.

به گفته مقاماتی که با سی‌ان‌ان گفت‌وگو کرده‌اند، تحقیقات دولت آمریکا در هفته‌های اخیر با وجود گزارش‌هایی مبنی بر آماده شدن مسکو برای افتتاح کارخانه خود برای تولید پهپادهای ایرانی در داخل روسیه به عنوان بخشی از معامله با تهران، تشدید شده است.

سی‌ان‌ان پیش‌تر گزارش داده بود که ایران در حال انتقال نقشه‌ها و اجزای پهپادهای انفجاری شاهد 136 خود به روسیه است تا بتواند کار ساخت و مونتاژ را در آن‌جا آغاز و شراکت نظامی خود با روسیه را ارتقاء بخشد.

تلاش ایران برای انتقال ساخت این پهپادها در روسیه در حالی صورت می‌گیرد که در ماه گذشته میلادی، آمریکا چندین شرکت دست‌اندرکار در نقل و انتقال تجهیزات نظامی و پهپادها از ایران به روسیه را تحت تحریم قرار داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید