تایمز ژاپن: توکیو پیش از اعزام نیرو به خاورمیانه در سال 1991 پکن را آگاه کرده بود

از آنجایی که قانون اساسی پساجنگ ژاپن هرگونه نظامی‌گری را نفی می‌کرد، توکیو برای انجام درخواست واشینگتن دچار مشکلات عدیده شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اسناد طبقه‌بندی‌شده دولت ژاپن که اخیرا پس از بیش از سه دهه آزاد شدند، نشان می‌دهند که توکیو قبل از اعلام تصمیم خود برای ارسال نیروهای نظامی ژاپن به خاورمیانه در جریان «جنگ خلیج» سال 1991، پکن و سئول و دیگر کشورهای خاوردور را آگاه کرده بوده است.

به گزارش روزنامه «تایمز ژاپن»، بر اساس اسناد دیپلماتیک که چهارشنبه از طبقه‌بندی خارج شدند، ژاپن برای جلوگیری از سوءتفاهم میان همسایگان خود، که در دوران جنگ جهانی دوم هدف حمله و اشغال امپراطوری ژاپن قرار گرفته بودند، تلاش کرد رضایت چین و کره جنوبی و دیگر کشورهای منطقه را جلب کند.

«جنگ خلیج» پس از حمله صدام حسین به کویت در آغاز دهه نود میلادی سده پیشین آغاز شد، و طی آن ایالات متحده و نیروهای ائتلاف غربی به نیروهای عراقی حمله کرده و آنها را از کویت بیرون راندند.

ژاپن که متحد آمریکا بود، از فرستادن نیرو به این جنگ خودداری کرد، و در عوض سیزده میلیارد دلار پول به نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات متحده داد تا هرطوری که صلاح می‌دانستند خرج کنند.

با این حال، جرج بوش، رئیس‌جمهوری وقت آمریکا، مستقیما از نخست وزیر وقت ژاپن کایفو درخواست کرد تا برای کمک لجستیکی به نیروهای ائتلاف، به جای پول به خاورمیانه «نیرو» بفرستد.

پس از آنکه توکیو به خاطر «دیپلماسی چِکی» خود مورد انتقاد رهبران غربی واقع شد، دولت ژاپن تصمیم گرفت در اولین ماموریت جنگی خود پس از خاتمه جنگ جهانی دوم، نیروهای «مین‌روب» خود را برای پاکسازی منطقه خلیج از مین‌های دریایی عراقی به خاورمیانه بفرستد.

به گفته «تایمز ژاپن»، از آنجایی که قانون اساسی پساجنگ جهانی دوم ژاپن هرگونه نظامی‌گری را نفی می‌کرد، توکیو برای انجام درخواست واشینگتن دچار مشکلات عدیده شد، ولی در نهایت توانست با مساعدت همسایگان خود بر این گرفتاری‌های غلبه کند.

پس از مشارکت نیروهای مین‌روب ژاپنی در مأموریت خاورمیانه، دولت این کشور در سال 1992 قانونی وضع کرد که بر مبنای آن شرکت نیروهای نظامی ژاپنی در عملیات پاسداری از صلح تحت سازمان ملل را بدون اشکال می‌شمرد. از آن زمان نیروهای ژاپنی در چندین عملیات نظامی خارج از کشور شرکت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید