استقبال بایدن از زلنسکی و ارسال سامانه‌های «پاتریوت» به اوکراین

به گفته بلینکن سامانه‌های پاتریوت آمریکایی ارسالی به اوکراین قادر به سرنگونی موشک‌های قاره‌پیما، موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد و هواپیماهایی است که در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید چهارشنبه 30 آذر اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و ولودیمیر زلنسکی، همتای اوکراینی او درباره صلح در اوکراین و چگونگی دستیابی به آن گفت‌‌وگو خواهند کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز اعلام کرد: «ایالات متحده برای اولین‌بار سامانه‌های پدافند دفاع هوایی پاتریوت را در اختیار اوکراین قرار خواهد داد.»

وزیر خارجه آمریکا در این رابطه از «تخصیص 850 میلیون دلار کمک‌های امنیتی به اوکراین و 1 میلیارد دلار برای توسعه توانمندی‌های پدافند هوایی» این کشور خبر داد.

به گزارش «فرانس‌پرس»، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «بسته کمکی امروز برای اولین‌بار، سامانه پدافند هوایی پاتریوت را شامل می‌شود که قادر به سرنگونی موشک‌های قاره‌پیما، موشک‌های بالستیک کوتاه برد و هواپیماهایی است که در ارتفاع بالا پرواز می‌کنند که بیش از برد سامانه‌های دفاعی ارسال شده به اوکراین است.»

استقبال از زلنسکی در آمریکا

به گفته منابع دیپلماتیک اوکراین، زلنسکی چهارشنبه وارد پایگاه هوایی اندروز در ایالات متحده شده است.

کارن ژان پیر، سخنگوی ریاست جمهوری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، بایدن چهارشنبه در کاخ سفید قبل از سخنرانی زلنسکی در کنگره، از او استقبال خواهد کرد.

به گفته سخنگوی کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا به مناسبت اولین سفر خارجی زلنسکی از زمان آغاز تهاجم روسیه به کشورش در 24 فوریه گذشته، بسته کمک‌های «بزرگ» جدید به اوکراین را اعلام خواهد کرد.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز گفت که این کمک‌ها، سیستم پدافند موشکی پیشرفته «پاتریوت» را نیز شامل خواهد شد.

کارن ژان پیر خاطرنشان کرد که در این دیدار، حمایت مستمر ایالات متحده از کییف «تا هر زمان لازم»، مورد تاکید قرار خواهد گرفت.

کمک‌های تسلیحاتی جدید

رسانه‌های آمریکایی همچنین گزارش دادند، بایدن در نظر دارد تحویل بسته تسلیحاتی جدیدی را به اوکراین اعلام کند که برای نخستین بار سامانه پدافند موشکی «پاتریوت» را شامل می‌شود که در سال‌های اخیر، کارایی بالای خود را ثابت کرده و می‌تواند تاثیر حملات روسیه به اوکراین را به شدت کاهش دهد.

طبق گزارش این رسانه‌ها، پیام روز گذشته نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به اعضای کنگره و ترغیب آنها به مشارکت «حضوری» در نشست شامگاه چهارشنبه کنگره (بدون افشای محتوای این نشست)، حاکی از سخنرانی رئیس‌ جمهوری اوکراین برابر کنگره آمریکا است.

این جلسه در گرماگرم آمادگی کنگره برای تصویب لایحه بودجه دولت فدرال که شامل کمک‌های جدید به اوکراین به مبلغ 44.9 میلیارد دلار می‌شود، برگزار خواهد شد.

گفتنی است این نخستین سفر رئیس جمهوری اوکراین به آمریکا از زمان تهاجم نظامی روسیه در فوریه گذشته است و زلنسکی عملا تمامی وقت خود را صرف فرماندهی جنگ و هماهنگی فعالیت‌های سیاسی، دیپلماتیک و بشردوستانه کرده است.

همزمان با عزیمت زلنسکی به ایالات متحده، کاخ سفید اعلام کرد که یک هواپیمای نظامی آمریکایی، هواپیمای حامل ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین را در این پرواز همراهی می‌کند.

رئیس جمهوری اوکراین چهارشنبه 30 آذر در اولین سفر خارجی خود از آغاز تهاجم روسیه به کشورش در فوریه گذشته، عازم آمریکا شد.

رئیس جمهوری اوکراین با آغاز این تهاجم، از طریق ارتباط ویدیویی با رهبران بسیاری از کشورها و اعضای پارلمان‌ها در سراسر جهان صحبت و اوضاع جنگ و لزوم تلاش برای وادار کردن روسیه به پایان این تهاجم را خاطرنشان کرده‌است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید