پاریس: شهروندان فرانسوی به‌گروگان گرفته شده در بند ایران باید فورا آزاد شوند

امانوئل مکرون در دومین نشست همایش بغداد ضمن تاکید بر تعهد فرانسه به ثبات منطقه خاورمیانه، مخالفت خود را با دخالت در امور داخلی عراق، نقض حاکمیت این کشور و سلطه‌جویی و تحمیل الگوهای خارجی بر این کشور ابراز داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاترین کلونا، وزیر خارجه فرانسه از رژیم جمهوری اسلامی خواست تا شهروندان فرانسوی که در ایران بازداشت و به گروگان‌ گرفته شده‌اند را «فورا» آزاد کند.

کاترین کلونا روز سه‌شنبه 29 آذر در یک کنفرانس خبری در حاشیه نشست منطقه‌ای سواحل بحرالمیت در کشور اردن، اعلام کرد که با حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود در سالن اجلاس سران صحبت کرده و به او گفته حکومت ایران باید شهروندان فرانسوی که در بند این کشور به «گروگان‌» گرفته شده‌اند را «فورا» آزاد کند.

وزیر خارجه فرانسه همچنین تاکید کرده که رژیم جمهوری اسلامی باید به «حقوق مدنی و سیاسی» در این کشور احترام بگذارد و «دخالت‌» در امور کشورهای همسایه خود را «متوقف کند.»

کلونا در حالی این اظهارات را مطرح کرده که پیش‌تر دولت فرانسه از بازداشت هفت شهروند این کشور در جریان اعتراضات سراسری در ایران خبر داده بود.

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه نیز سه‌شنبه در همین کنفرانس منطقه‌ای در اردن، با اشاره به نفوذ بالای جمهوری اسلامی در کشور همسایه خود عراق، از دولت‌مردان عراقی خواست که مسیر دیگری را به دور از «الگوی دیکته شده از خارج» دنبال کنند.

مکرون در سخنرانی خود در افتتاحیه اجلاس کشورهای حاشیه بحرالمیت، گفت:«می‌خواهم به شما اطمینان دهم که فرانسه در طول تاریخ و کار دیپلماتیک خود به ثبات منطقه پایبند بوده است. ما خواستار پیمودن مسیری به دور از هر گونه سلطه‌جویی و الگوهای دیکته شده از خارج هستیم.»

او بدون اشاره به نام کشور ایران و در حالی‌که حسین امیرعبداللهیان نیز در جلسه حضور داشت، ادامه داد: «عراق امروز صحنه نفوذ، تهاجم و بی‌ثباتی مرتبط با کل منطقه است.»

جمهوری اسلامی در ماه‌های گذشته، همزمان با بن‌بست مذاکرات برای احیای برجام و سرکوب مر‌گ‌بار اعتراضات در ایران، مورد انزوای شدید قرار گرفته است.

در همین راستا، امانوئل مکرون پیش از این نیز، اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران را «انقلاب» توصیف کرده بود و دولت فرانسه به‌همراه سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا تاکنون سه بسته تحریمی علیه مقامات و نهادهای وابسته به جمهوری اسلامی که در سرکوب معترضان نقش دارند، به تصویب رسانده‌اند.

بنا بر گزارش‌ها، علاوه بر شهروندان ایرانی و دو تابعیتی، شهروندان 14 کشور از جمله افغانستان، فرانسه، آلمان، بریتانیا، ایتالیا، آمریکا و اسپانیا هم از زمان شروع اعتراضات در ایران بازداشت شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید