ریشی سوناک: بریتانیا در کنار مردم ایران ایستاده است

اعتراضات مردم ایران پیام بسیار واضحی ارسال می‌کند مبنی بر اینکه مردم این کشور از مسیری که جمهوری اسلامی در پیش گرفته خشنود نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا در اظهاراتی گفت «به طرزی فزاینده‌» نگران «سرکوب وحشیانه» معترضان توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی است، و تاکید کرد بریتانیا در کنار مردم ایران ایستاده است.

به گزارش روزنامه «ایونینگ استاندارد»، سوناک در جریان اولین جلسه حسابرسی خود توسط «کمیته ارتباط مجلس عوام» پس از نخست‌وزیر شدن وی در ماه اکتبر، روز سه‌شنبه به نمایندگان پارلمان بریتانیا گفت که رفتار نیروهای امنیتی ایران با معترضان طی ماه‌های اخیر «نفرت‌انگیز» بوده است.

به گفته وی: «به نظرم اعتراض‌هایی که در ایران می‌بینیم، پیام بسیار واضحی ارسال می‌کند مبنی بر اینکه مردم ایران از مسیری که حکومت این کشور در پیش گرفته خشنود نیستند. ما سفت و سخت در کنار مردم ایران ایستاده‌ایم. رک و پوست کنده بگویم، به نظر من رفتار رژیم با معترضان بسیار نفرت‌انگیز است.»

سوناک افزود در حالی که به عقیده وی مناقشه روسیه و اوکراین «چالش شماره یک» سیاست خارجی بریتانیا در سال پیش رو باقی خواهد ماند، اما او به «طرزی فزاینده» نگران برخورد سرکوبگرانه جمهوری اسلامی با شهروندان ایرانی است.

به گفته نخست وزیر بریتانیا: «تمام کارهایی که حکومت ایران انجام می‌دهد، شامل برنامه هسته‌ای و کارهای دیگر، برهم‌زننده ثبات منطقه و جهان است. بنابراین به نظر من این چیزی است که ما باید وقت بیشتری صرف پرداختن به آن کنیم.»

سوناک در جریان جلسه خود با کمیته ارتباط، که متشکل از روسای کمیته‌های منتخب مجلس عوام بریتانیاست، گفت دولت وی بیش از چهل فرد مختلف که در سرکوب اعتراضات ضدحکومتی در ایران نقش فعال داشته‌اند، از جمله برخی مقامات «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی، را تحریم کرده است.

نخست وزیر بریتانیا در پایان به نمایندگان پارلمان یادآوری کرد که بریتانیا به همراه متحدان بین‌المللی خود در اوایل ماه جاری موفق شد رژیم ایران را از «کمیسیون مقام زن» سازمان ملل اخراج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید