بایدن در حاشیه رویداد انتخاباتی چهارم نوامبر: توافق هسته‌ای ایران «مُرده» است

بایدن: آنها [رژیم ایران] سلاح هسته‌ای تولید خواهند کرد و آن سلاح را نمایندگی خواهند کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس‌جمهوری ایالات متحده در جریان یک گردهمایی که روز 4 نوامبر روی داد، و فیلم آن اخیرا منتشر شده است، می‌گوید توافق هسته‌ای ایران «مرده» است.

به گزارش خبرگزاری «فاکس نیوز»، سه‌شنبه 20 دسامبر، در این فیلم زنی به بایدن می‌گوید: «پرزیدنت بایدن، لطفاً اعلام کنید برجام مرده است.» بایدن ابتدا خودداری می‌کند و پاسخ می‌دهد: «خیر»، سپس توضیح می‌دهد: «دلایل زیادی دارد [که اعلام نمی‌کنیم]. [برجام] مرده است، ولی اعلام نمی‌کنیم. قضیه طولانی است. باید اطمینان حاصل کنیم.…»

Advertisement

در این لحظه زن معترض حرف بایدن را قطع می‌کند و می‌گوید: «ما نمی‌خواهیم با آخوندها هیچ معامله‌ای بکنید. معامله بی معامله. آنها نماینده ما نیستند. آنها دولت ما نیستند.» بایدن در حال ترک گردهمایی پاسخ می‌دهد: «آنها [رژیم ایران] سلاح هسته‌ای تولید خواهند کرد و آن سلاح را نمایندگی خواهند کرد.»

به گفته «فاکس نیوز»، به نظر می‌رسد اظهارات بایدن «آخرین میخ» را بر تابوت توافق هسته‌ای ایران، که کاخ سفید این روزها به طرزی فزاینده از آن فاصله گرفته است، کوبیده باشد.

ودانت پاتل، معاون سخنگوی کاخ سفید پیشتر در جلسه مطبوعاتی روز جمعه گفته بود: «ما به صراحت اعلام کرده‌ایم که برجام در حال حاضر تمرکز ما نیست، و صراحتاً نسبت به هر چیزی که تهران درباره آن می‌گوید، چه مسائل مربوط به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باشد چه موارد دیگر، به دیده تردید می‌نگریم.»

یک سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا که نامش محفوظ مانده، در این باره به «فاکس نیوز» گفته است: «به نظر ما به این زودی‌ها توافقی حاصل نمی‌شود. رژیم ایران جوانان را می‌کشد و به روسیه پهپاد می‌فروشد تا اوکراینی‌ها را بکشد. تمرکز ما روی راهکارهای عملی برای مقابله با رژیم ایران در این موارد است.»

وی افزود: «صرف‌نظر از مذاکرات هسته‌ای، ما به مقابله با رفتار ایران در منطقه ادامه می‌دهیم، در صورت لزوم از پرسنل خود با نیروی نظامی محافظت می‌کنیم، و از مردم شجاع ایران که خواستار حقوق اولیه و کرامت خود هستند، یعنی چیزی که این رژیم مدت‌هاست از آنها دریغ کرده است، حمایت می‌کنیم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید