بریتانیا: روسیه در ازای پهپاد به ایران قطعات نظامی پیشرفته می‌دهد

روسیه دوشنبه این هفته با ده‌ها پهپاد انتحاری ساخت ایران به اوکراین حمله کرد و زیرساخت‌های حیاتی کی‌یف و اطراف آن را هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بن والاس، وزیر دفاع بریتانیا در اظهاراتی گفت روسیه در ازای دریافت هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری از ایران، قصد دارد به تهران «قطعات نظامی پیشرفته» بدهد، و از غرب خواست برای مقابله با همکاری نظامی نزدیک دو کشور تلاش بیشتری کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، والاس در بخشی از بیانیه‌ای که سه‌شنبه 20 دسامبر، درباره مناقشه روسیه و اوکراین به پارلمان بریتانیا ارائه کرد، گفت ایران به یکی از «حامیان نظامی اصلی روسیه» تبدیل شده است.

به گفته وی: «روسیه در ازای بیش از 300 هواپیمای بدون سرنشین انتحاری، اکنون قصد دارد قطعات نظامی پیشرفته‌ای به ایران ارائه دهد که هم خاورمیانه و هم امنیت بین‌الملل را تضعیف می‌کند.»

والاس از ارائه جزئیاتی درباره قطعات مذکور خودداری کرد، اما گفت غرب باید درباره معاملات نظامی روسیه و ایران «افشاگری» کند، و تاکید کرد سخنرانی خود وی در پارلمان به همین منظور انجام شده است.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز سه‌شنبه قبل از نطق والاس به وزیر امور خارجه ایران هشدار داده بود که تهران باید فورا حمایت نظامی از روسیه را متوقف کند.

ایران به ارسال پهپاد به روسیه اذعان کرده است، اما مدعی است که پهپادها را قبل از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه به مسکو تحویل داده است. روسیه در مقابل استفاده نیروهایش از پهپادهای ایرانی در اوکراین را کاملا تکذیب کرده است.

به گفته «رویترز»، روسیه دوشنبه این هفته با ده‌ها پهپاد انتحاری ساخت ایران به اوکراین حمله کرد و زیرساخت‌های حیاتی کی‌یف و اطراف آن را هدف قرار داد. این سومین حمله هوایی گسترده روسیه به پایتخت اوکراین در عرض یک هفته اخیر بود.

پهپادهای انتحاری هواپیماهای بدون سرنشین یکبارمصرف ارزان‌قیمتی هستند که مواد منفجره در آنها کار گذاشته می‌شود، و هنگام برخورد با هدف خود منفجر شده و به آن خسارات شدیدی وارد می‌آورند.

بریتانیا، ایالات متحده و اتحادیه اروپا شخصیت‌های نظامی و صنعتی ایرانی که گمان می‌رود در ارائه پهپاد به روسیه نقش داشته‌اند را تحت تحریم قرار داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید