ژنرال آمریکایی: شرایط داخلی ایران و روسیه مانع دخالتشان در انتخابات آمریکا شده است

عوامل روسی، ایرانی و چینی برای تحت تاثیر قرار دادن جمعیت رای‌دهنده آمریکایی در سطح پایین تلاش‌هایی صورت دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرلشکر ویلیام هارتمن، فرمانده «نیروی عملیات ملی سایبری فرماندهی سایبری ایالات متحده»، که واحد هکری هجومی و دفاعی نیروهای مسلح آمریکاست، اعلام کرد از آنجایی که ایران درگیر تظاهرات داخلی و روسیه درگیر جنگ اوکراین بوده‌اند، تهران و روسیه نتوانستند مثل سابق در انتخابات اخیر آمریکا دخالت کنند.

به گزارش خبرگزاری «سی‌ان‌ان»، هارتمن که روز دوشنبه 19 دسامبر در یک کنفرانس مطبوعاتی سخن می‌گفت، اظهار کرد: «مجموعاً در مقایسه با انتخابات‌های قبلی، تمرکز کمتری از سوی دشمنان خارجی، به ویژه روس‌ها و ایرانی‌ها، در هدف قرار دادن انتخابات 2022 مشاهده کردیم.»

به گفته هارتمن، طی هفته‌ها و ماه‌های منتهی به حضور آمریکایی‌ها در پای صندوق‌های رای در ماه نوامبر، سرویس‌های امنیتی روسیه و ایران گرفتار مسائل خود بودند. نیروهای امنیتی ایران مشغول سرکوب مردم معترض بوده‌اند، و نیروهای امنیتی روسیه تلاش کرده‌اند روی تغییر جهت جنگ اوکراین تمرکز کنند.

به گفته «سی‌ان‌ان»، پس از آنکه روسیه توانست به طرزی چشمگیر بر انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده در سال 2016 تاثیر بگذارد و آمریکایی‌ها را غافلگیر کند، مقامات و نهادهای امنیتی آمریکا خود را برای مقابله با تلاش‌های مشابه بازیگران خارجی به منظور تاثیرگذاری بر انتخابات‌های بعدی آماده کرده‌اند.

با این حال، پژوهشگران می‌گویند گرچه این مرتبه هیچ گزارشی مبنی بر فعالیت‌های مداخله‌آمیز بازیگران خارجی با تاثیر بالا در طول انتخابات میان دوره‌ای آمریکا مشاهده نشد، اما تلاش‌هایی در سطح پایین از سوی عوامل روسی، ایرانی و چینی برای تحت تاثیر قرار دادن جمعیت رای‌دهنده صورت گرفت.

پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی» گزارش داده که عوامل روسی همچون سابق از پلتفرم‌های رسانه‌ای جریانات «راست افراطی» برای حمله به نامزدهای دموکرات استفاده کردند. عوامل چینی نیز با روی آوردن به «فعالیت‌های نفوذ به سبک روسی»، تلاش کردند طی روزهای منتهی به رای‌گیری باعث تشدید اختلافات میان رای‌دهندگان آمریکایی شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید