بریتانیا به‌زودی طرح اخراج پناهجویان غیرقانونی به رواندا را اجرایی می‌کند

حزب کارگر بریتانیا: این طرح «غیراخلاقی» و بسیار پرهزینه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دستگاه قضائی بریتانیا دوشنبه 28 آذر در راستای طرحی بسیار بحث‌برانگیز، به اخراج پناهجویان غیرقانونی از این کشور به مقصد رواندا چراغ سبز نشان داد.

محافظه‌کاران، مبارزه با مهاجرت غیرقانونی را به یک اولویت و یکی از وعده‌های داده شده در چارچوب «برکسیت» تبدیل کرده و دولت بریتانیا خواهان اجرای هر چه سریعتر این طرح جنجال برانگیز است.

این در حالی است که شمار مهاجرانی که با قایق‌های کوچک از کانال مانش عبور می‌کنند، به سطوح بی‌سابقه‌ای رسیده است. حدود 45 هزار مهاجر از آغاز سال جاری، به سواحل بریتانیا رسیدند در حالی که در سال 2021، تعداد آنها 28526 نفر بود. چهار مهاجر، از جمله یک نوجوان، در 14 دسامبر، کمی بیش از یک سال پس از مرگ 27 نفر در شرایط مشابه، در تلاش برای عبور مانش جان باختند.

ملاحظات قضایی

دولت بوریس جانسون، نخست‌وزیر پیشین بریتانیا، در آوریل گذشته، توافقنامه‌ای با رواندا برای اخراج پناهجویان، صرف نظر از ملیت‌شان، پس از ورود غیرقانونی به خاک بریتانیا منعقد کرد. هدف این سیاست که مورد انتقاد و ملاحظات قانونی قرار گرفته، جلوگیری از عبور مهاجران از کانال مانش با قایق‌های کوچک عنوان شده است.

در خلاصه مصوبه دادگاه عالی لندن آمده است: «دادگاه به این جمع‌بندی رسید که دولت بریتانیا حق دارد اقداماتی را برای اعزام پناهجویان به رواندا اتخاذ کند و درخواست آنها را به جای بریتانیا در رواندا بررسی کند». دادگاه اعلام کرد که اقدامات اتخاذ شده توسط دولت بریتانیا با کنوانسیون مربوط به امور پناهندگان ژنو، مغایرت ندارد.

لغو نخستین پرواز

هنوز هیچ اخراجی انجام نشده و اولین پرواز برنامه‌ریزی شده برای ژوئن، به دنبال تصمیم دادگاه اروپایی حقوق بشر که خواستار مطالعه عمیق‌تر این سیاست بود، لغو شد. پس از صدور رای دادگاه بریتانیا در دوشنبه، دولت ریشی سوناک، نخست‌وزیر کنونی، خواهان تسریع امور در این راستا شده است.

سوئیلا براورمن، وزیر کشور بریتانیا که به جناح راست متمایل است، با تاکید بر قصد خود برای اجرای این پروژه «در اسرع وقت»، از «رویای» خود را برای مشاهده اخراج مهاجران به رواندا پرده برداشت.

او افزود: «آماده دفاع از خود در برابر هرگونه اقدام جدید قضایی هستیم.»

طرح «غيرانسانی»

این در حالی است که انجمن صنفی کارمندان (که از حضوری قابل توجه به ویژه در صفوف پلیس مرزی برخوردار است) این طرح دولت را «از نظر اخلاقی مذموم و مطلقاً غیرانسانی» دانسته و تاکید دارد که رای صادره باید به شکل «جدی» مورد استیناف قرار گیرد.

انجمن «شورای رووجی» نیز ضمن انتقاد شدید از این سیاست «شیطانی» که «مردم در جستجوی امنیت را با کالاها برابر می‌داند»، اعلام کرد که این سیاست به اعتبار بریتانیا به عنوان کشور حامی حقوق بشر، لطمه می‌زند.

عفو بین‌الملل هم خاطرنشان کرد پس از قربانیان هفته گذشته، عدم اذعان دولت به این که اعمال قساوت، انتقام و بازدارندگی بیشتر در حق مردمی مستاصل که چاره‌ای جز رسیدن به امنیت در بریتانیا ندارند، کاری به غایت «زشت» است.

پروژه «بسیار پرهزینه»

اپوزیسیون کارگری نیز این پروژه را «غیر اخلاقی» و «پرهزینه» ارزیابی کرد.

کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل با مداخله در چارچوب این پرونده در دیوان عالی، تاکید کرد که رواندا فاقد «حداقل مولفه‌های یک سیستم پناهندگی قابل‌اعتماد و منصفانه» است و چنین سیاستی ممکن است به «بروز احتمالات خطرناک نقض» کنوانسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت پناهندگان بیانجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید