بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون اعلام نتیجه سفر خود تهران را ترک کردند

به گفته آژانس، عدم شفافیت تهران بر توانایی این سازمان برای «راستی‌آزمایی» فعالیت‌های هسته‌ای «صلح‌آمیز» تهران تأثیر می‌گذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیئت ویژه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که برای بررسی موضوع پیدا شدن اورانیوم غنی‌شده نزدیک به سطح تسلیحاتی در تاسیسات هسته‌ای مخفی ایران راهی تهران شده بود، بدون اعلام نتیجه سفر خود ایران را ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این هیئت به سرپرستی ماسیمو آپارو، قائم‌مقام پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه به تهران سفر کرد و با محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و تیمی از مذاکره‌کنندگان ایرانی دیدار کرد، و سپس روز دوشنبه ایران را ترک کرد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سال گذشته اعلام کرده بود ایران در توضیح منشاء آثار اورانیوم یافت شده در چندین تاسیسات مخفی خود کوتاهی کرده است، که به گفته آژانس بر توانایی این نهاد ناظر سازمان ملل برای «راستی‌آزمایی» اینکه فعالیت‌های هسته‌ای تهران «صلح‌آمیز» است تأثیر می‌گذارد.

موضوع اورانیوم غنی‌شده مانعی سر راه پیشرفت مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای 2015 میان ایران و قدرت‌های بزرگ بوده است. غربی‌ها جمهوری اسلامی را متهم می‌کنند که پس از نزدیک شدن همه طرف‌های مذاکره به توافق، «خواسته‌های غیرمنطقی» مطرح کرده است.

به گفته «رویترز»، تلاش برای نجات «برجام» امسال حتی از قبل هم دشوارتر شده است، چرا که تهران به طرزی «وحشیانه» اعتراضات ضدحکومتی را سرکوب می‌کند، توسعه برنامه هسته‌ای خود را شتاب بخشیده است، و هواپیماهای بدون سرنشین خود را برای حمله به اوکراین در اختیار روسیه قرار می‌دهد.

کمال خرازی، مشاور رهبر ایران اخیرا در کنفرانسی در تهران اعلام کرد ایران آماده بازگشت به تعهدات خود در باب «برجام» است، و مدعی شد «بسیاری از مشکلات» در جریان مذاکرات حل شده است، و اکنون تنها موضوع «پادمان» مانده است، که به گفته وی تهران امیدوار بود در جریان سفر اخیر هیئت آژانس به تهران حل شود.

با این حال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا به این لحظه درباره سفر هیئت خود به تهران و مفاد گفت‌وگوهای آن با مقامات ایران و نتایج احتمالی آن سکوت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید