آمریکا: سازمان ملل مرعوب تهدیدات روسیه درباره پهپادهای ایرانی شده است

سفیر روسیه در سازمان ملل گفت هر نتیجه‌ای که از این «به اصطلاح تحقیقات» حاصل شود، «بی‌اعتبار» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده سازمان ملل متحد را متهم کرد که درباره بررسی موضوع ارسال پهپادهای انتحاری از ایران به روسیه «مرعوب» مسکو شده و از تحقیق در این باره خودداری کرده است.

رابرت وود، معاون سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه در جریان نشست شورای امنیت، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل را سرزنش کرد و گفت کشور متبوعش بابت «عدم انجام ماموریت محوله» به وی سرخورده است.

به گفته وود: «تاسف‌انگیز است که سازمان ملل برای انجام تحقیقات در این باره اقدامی نکرده است. سرخورده‌ایم از اینکه می‌بینیم دبیرکل ظاهراً در برابر تهدیدهای روسیه تسلیم شده است، و مأموریت تحقیقی که این شورا به وی محول کرده بود را انجام نداده است.»

آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، و اوکراین بر این باورند که تهران با عرضه پهپادهای انتحاری به روسیه، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که به توافق هسته‌ای سال 2015 میان ایران و قدرت‌های جهان رسمیت داد، را نقض می‌کند، و بر این أساس از گوترش خواسته‌اند هیئتی برای تحقیق در این باره به کی‌یف بفرستد.

روسیه پیوسته استفاده از پهپادهای ایرانی علیه اوکراین را تکذیب کرده و استدلال می‌کند که سازمان ملل هیچ اختیاری برای فرستادن بازرس به اوکراین برای تحقیق در این باره ندارد. از سوی دیگر، ایران اذعان کرده به روسیه پهپاد داده است، اما گفته آنها را پیش از حمله روسیه به اوکراین در اختیار مسکو گذاشته است.

گوترش در گزارش خود به شورای امنیت در اوایل ماه جاری، بدون اشاره به موضوع پهپادهای ایرانی در اختیار روسیه، گفته بود کارشناسان سازمان ملل در حال «بررسی اطلاعات موجود» هستند، و یافته‌های خود را در «زمان مناسب» در اختیار شورا قرار می‌دهند.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد، روز دوشنبه خطاب به دیگر اعضای شورای امنیت گفت که مقامات سازمان ملل نباید در برابر «فشار کشورهای غربی» سر فرود بیاورند، و افزود هر نتیجه‌ای که از این «به اصطلاح تحقیقات» حاصل شود، «بی‌اعتبار» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید