نخست‌وزیر هلند بابت نقش تاریخی این کشور در رواج برده‌داری عذرخواهی کرد

هلند طی سال‌های اخیر تاریخچه استعماری و تاثیرگذاری نقش این کشور در رواج برده‌داری‌ را مورد بازنگری قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارک روته، نخست‌وزیر هلند، طی سخنرانی در شهر لاهه به‌نمایندگی از دولت این کشور، به‌دلیل نقش هلند در رواج برده‌داری رسما عذرخواهی کرده و آن را جنایت علیه بشریت دانست.

نخست‌وزیر هلند دوشنبه 28 آذر در سخنرانی درباره برده داری گفت: «امروز از طرف دولت هلند به دلیل اقدامات گذشته کشور، عذرخواهی می‌کنم.»

سیگرید کاگ، معاون نخست‌وزیر هلند، هفته گذشته در جریان سفر رسمی به سورینام گفت که «روندی» در شرف آغاز است و «لحظه بسیار مهم دیگری» در اول ژوئیه آینده، فرا خواهد رسید.

نوادگان دوران برده‌داری هلند قرار است در اول ژوئیه آینده، مراسمی سالانه به نام «کیتی کوتی» (شکستن زنجیر) را در سورینام در گرامیداشت صد و پنجاهمین سالگرد پایان دوران برده‌داری، برگزار کنند.

درآمدهای حاصل از تجارت برده، توانست درآمدهای هنگفتی را برای «عصر طلایی» هلند در دوران شکوفایی اقتصادی از طریق تجارت دریایی طی دو قرن‌ 16 و 17، تامین کند. این کشور حدود 600 هزار برده آفریقایی را به‌ویژه در مناطق آمریکای جنوبی و دریای کارائیب، وارد بازار خرید و فروش بردگان کرد.

استان‌های متحد که اکنون به نام هلند شناخته می‌شوند، در اوج عصر امپراتوری استعماری این کشور، مستعمراتی مانند سورینام، جزیره کوراسائو در کارائیب، آفریقای جنوبی و اندونزی داشتند که شرکت هند شرقی هلند، در قرن هفدهم در این مناطق استقرار داشت.

در سال‌های اخیر، هلند بازنگری در تاثیرگذاری نقش خود در دوران برده‌داری و تاریخ استعماری‌اش را با اتخاذ اقدام‌هایی از جمله بازگرداندن آثار هنری به غارت برده شده، آغاز کرده است که روزگاری صنعت گردشگری در شهرها و موزه‌های معروف هلند با وجود آنها رونق می‌یافت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید