اندیشکده آمریکایی: ایران برای مقابله با آذربایجان به ارمنستان پهپاد می‌دهد

تلاش ایران برای ایجاد تنش میان ایروان و باکو با هدف برهم زدن روابط دوجانبه آذربایجان و ترکیه صورت می‌گیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اندیشکده آمریکایی «بنیاد جیمزتاون» می‌گوید به منظور مقابله با رشد محور ترکیه-آذربایجان و حضور فزاینده اسرائیل در قفقاز، ایران قصد دارد پهپادهای انتحاری در اختیار ارمنستان بگذارد.

به گفته این اندیشکده، پس از آنکه تهران نتوانست باکو را متقاعد کند تا در راستای منافع خود در منطقه گام بردارد، تهران مدتی است در قبال آذربایجان «تاکتیک‌های قهری» اتخاذ کرده است.

تلاش‌های تهران برای «ارعاب» باکو به منظور رها کردن پروژه «کریدور زنگزور» از نخجوان به ترکیه و همچنین توقف شراکت خود با تل‌آویو نتیجه معکوس داشته است.

«بنیاد جیمزتاون» می‌گوید ظاهرا در واکنش به ناسازگاری باکو، ایران ممکن است بخواهد هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری در اختیار ارمنستان، رقیب آذربایجان بگذارد تا بدین‌وسیله «فرایند صلح قفقاز» را مختل کند.

به گفته این اندیشکده، تهران به دنبال افزایش فروش تسلیحاتی خود در سرتاسر اوراسیاست، و قصد ورود به بازار دفاعی ارمنستان را دارد، و خود را به عنوان عامل بازدارنده بالقوه در برابر همسویی فزاینده آذربایجان و ترکیه معرفی می‌کند.

«بنیاد جیمزتاون» می‌گوید که گرچه هنوز جزئیات زیادی درباره پیشنهاد تهران به ایروان در دسترس عموم نیست، اما تهران احتمالاً قصد دارد پهپاد انتحاری «شاهد 136» را به ارمنستان ارائه کند، که همان پهپادی است که روسیه علیه اهداف نظامی و غیرنظامی در اوکراین از آن استفاده می‌کند.

این اندیشکده بر این باور است که ارمنستان احتمالاً در جریان مانوور مشترک پهپادی میان روسیه، بلاروس، ارمنستان و ایران در آگوست 2022 تحت عنوان «شکار شاهین»، فرصت مشاهده قابلیت‌های پهپادهای ایرانی را داشته است.

پیشنهاد کمک نظامی تهران به ایروان پس از افتتاح کنسولگری جدید ایران در قپان در استان سیونیک ارمنستان، که در نزدیکی منطقه نخجوان آذربایجان قرار دارد، قوت گرفت.

«بنیاد جیمزتاون» نتیجه می‌گیرد که تلاش ایران برای ایجاد تنش میان ایروان و باکو با هدف برهم زدن روابط دوجانبه آذربایجان و ترکیه صورت می‌گیرد، چرا که به نفع ایران است تا تنش بین ارمنستان و آذربایجان را زنده نگه دارد و توانایی باکو را برای مانوور دادن محدود کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید