اتحادیه اروپا مکانیسمی برای تعیین سقف قیمت گاز روسیه تعریف کرد

در صورت افزایش قیمت استاندارد گاز به 180 یورو در هر مگاوات ساعت، این سقف قیمت تعیین شده اجرایی خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای انرژی کشورهای عضو اتحادیه اروپا دوشنبه 28 آذر در مورد تعیین سقف قیمت برای گاز صادراتی روسیه توافق کردند.

بنا بر این توافق، در صورت افزایش قیمت استاندارد گاز به 180 یورو در هر مگاوات ساعت، این سقف قیمت تعیین شده برای گاز روسیه اجرایی خواهد شد.

کمیسیون انرژی اروپا در این‌باره ضمن اعلام این‌که افزایش شدید قیمت‌ها به اقتصاد اروپایی ضربه زده است، با بیان عزم خود برای عدم‌اتکا بر واردات گاز از روسیه، تاکید کرد که آمادگی دارد مکانیسم تعریف شده برای قیمت‌گذاری گاز را در صورت تاثیرگذاری منفی آن بر بازارها، متوقف کند.

در واکنش به این توافق اروپایی، کاخ کرملین روسیه نیز مکانیسم تعریف شده برای تعیین سقف قیمت گاز این کشور را حمله به قیمت‌های بازار و غیرقابل قبول دانست.

بر اساس سندی که مشتمل بر جزئیات توافق وزرای اتحادیه اروپا است، سقف قیمت گاز اتحادیه اروپا در صورتی که قیمت‌ها به مدت سه روز از 180 یورو برای هر مگاوات ساعت بیشتر شود، اعمال خواهد شد.

به گزارش «رویترز»، بر اساس این سند، این سقف می‌تواند حداکثر از 15 فوریه آینده به بعد اجرایی شود.

سخنگوی جمهوری چک که کشورش ریاست ادواری اتحادیه اروپا و همچنین ریاست مذاکرات را بر عهده دارد، دوشنبه در «توییتر» اعلام کرد وزرای انرژی کشورهای اتحادیه اروپا بر سر سقف قیمت گاز روسیه، به توافق رسیدند.

این توافق پس از هفته‌ها گفت‌وگو درباره اقدام اضطراری و در سایه بروز دیدگاه‌های متفاوت کشورهای اتحادیه اروپا در برهه‌ای شکل گرفته که این اتحادیه می‌کوشد با بحران انرژی، مقابله کند.

«توهم سیاسی»

آلمان که خواهان تضمین‌های قوی در مورد امنیت صادرات نفت و همچنین ثبات بازار انرژی و مالی است، ساعاتی پیش از آن اعلام کرده بود که تعیین سقف قیمت گاز روسیه، یک «توهم سیاسی» است و این مکانیسم عملا فاقد کارایی خواهد بود.

قیمت گاز در اروپا در سال جاری در پی تهاجم روسیه به اوکراین و کاهش صادرات گاز روسیه، افزایش یافته که افزایش هزینه‌های سوخت و تورم فزاینده در کشورهای اروپایی را نیز به دنبال داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size