مسکو: حملات دقیق ما مانع از رسیدن محموله تسلیحات خارجی به اوکراین شد

روسیه در برابر حملات هوایی و پهپادی احتمالی سپرهای دفاعی را برای حفاظت از انبار پسماند هسته‌ای نیروگاه زاپروژیا نصب کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ارتش روسیه اعلام کرد حملات سنگین موشکی اخیر آن به اوکراین که باعث قطع برق در سراسر این کشور شده، مانع از رسیدن یک محموله تسلیحات خارجی برای نیروهای اوکراینی شده است.

وزارت دفاع روسیه، شنبه 26 آذر در بیانیه‌ای اعلام کرد: «حمله گسترده جمعه (16 دسامبر) با استفاده از سلاح‌های نقطه‌زن، سامانه‌های فرماندهی نظامی، یک مجتمع نظامی و صنعتی و سایت‌های انرژی اوکراین را هدف قرار داده و منهدم کرد.»

در ادامه این بیانیه آمده است: «این حمله، از رسیدن تسلیحات و مهمات ساخت بیگانه، جلوگیری کرد و پیشروی نیروهای ذخیره (اوکراینی) به سمت مناطق جنگی و همچنین فعالیت شرکت‌های ساخت و تعمیر تسلیحات نیز متوقف شد».

نصب سپر دفاعی در نیروگاه زاپروژیا

از سویی، یک مقام دست‌نشانده روسیه در منطقه زاپروژیا در جنوب اوکراین، شنبه اعلام کرد که کار برای ایجاد سپر حفاظت از انبار پسماند هسته‌ای نیروگاه زاپروژیا برای محافظت از آن در برابر حملات هوایی و پهپادها در حال انجام است.

در صحنه‌های ویدئویی منتشر شده توسط ولادیمیر روگوف، مسئول انتصابی روسیه در منطقه زاپروژیا، کارگرانی مشاهده شدند که صفحات شفافی را به روی سیم‌های کشیده شده بر فراز ده‌ها سیلندر بتنی به ارتفاع حدود پنج متر، نصب می‌کنند.

روگوف گفت: «در حال حاضر، این سپر در حفاظت مکان پسماندهای هسته‌ای از ترکش‌ها و تله‌های انفجاری که توسط پهپادها پرتاب می‌شود، عمل خواهند کرد».

نبرد بر سر بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا در طول ده ماه این منازعه، نگرانی از وقوع فاجعه هسته‌ای مشابه با نیروگاه چرنوبیل را افزایش داده است.

کییف و مسکو یکدیگر را به بمباران نامنظم نیروگاه زاپروژیا که شامل شش رآکتور اتمی غیر فعال است، متهم می‌کنند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین سه‌شنبه گذشته به خبرنگاران گفت که روسیه به تماس با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که در تلاش برای میانجی‌گری در خصوص ایجاد یک منطقه غیرنظامی ایمن در اطراف این نیروگاه است، ادامه می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید