کاخ سفید از ارسال سامانه‌های پدافند هوایی بیشتر به اوکراین خبر داد

فرمانده ارتش اوکراین به «اکونومیست»: روسیه در ماه‌های نخست سال 2023 پس از ماهها حمله به شرق و جنوب اوکراین، حمله جدیدی را علیه کییف انجام خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید از ارسال سامانه‌های پدافند هوایی بیشتری برای کمک به ارتش اوکراین در مقابله با حملات موشکی و پهپادی روسیه به تاسیسات مهم انرژی این کشور، خبر داد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید شامگاه پنج‌شنبه 24 آذر اعلام کرد که بسته جدید کمک‌های نظامی آمریکا شامل موشک‌های سامانه پدافند هوایی «هاوک» و سامانه «آونجر» خواهد شد.

رگبار حملات موشکی روسیه

از سویی والری زالوژنی، فرمانده کل نیروهای مسلح اوکراین اعلام کرد که کشورش جمعه 25 آذر، 60 موشک از 76 موشکی که توسط روسیه برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های مهم اوکراین پرتاب شده بود را سرنگون کرده است.

چندین شهر اوکراین، صبح جمعه هدف حملات پی در پی روسیه قرار گرفت و صدای انفجار در مرکز کییف شنیده شد و قطع برق در چندین منطقه گزارش شد.

شهرهای خارکیف (شمال شرقی) و لوتاوا (شرق) نیز هدف حملات موشکی صبحگاهی روسیه قرار گرفتند.

شهردار خرسون هم گزارش کرد که چندین حمله موشکی روسیه، روز جمعه زیرساخت‌های این شهر را هدف قرار داده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین پنج‌شنبه اعلام کرد که نیروهای روسی با بیش از 16 حمله، خرسون را هدف قرار دادند که در نتیجه آن، دو نفر کشته شدند و برق شهر قطع شد.

به گفته ویتالی کیم، فرماندار منطقه میکولایف در جنوب اوکراین، 60 موشک روسی که به سمت حریم هوایی اوکراین پرتاب شده بودند، رهگیری شدند.

از سوی دیگر، به گفته مسئولان دست‌نشانده روسیه در منطقه لوهانسک (شرق اوکراین)، حملات روز جمعه ارتش اوکراین به این منطقه، 8 کشته و 23 زخمی بر جای گذاشته است.

پیش‌بینی حمله گسترده روسیه به کییف

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، والری زالوژنی، فرمانده ارتش اوکراین پیش‌بینی کرد که روسیه در ماه‌های آغازین سال 2023 پس از ماهها حمله به شرق و جنوب اوکراین، حملات جدیدی را علیه کییف انجام خواهد داد.

زالوژنی در گفت‌وگو با روزنامه بریتانیایی «اکونومیست» گفت: «ماموریت استراتژیک بسیار مهم ما، تامین مهمات و آمادگی برای جنگی است که ممکن است در فوریه یا حداکثر مارس آینده و یا در اواخر ژانویه آینده رخ دهد. او افزود: « شک ندارم که آنها مجددا خواهند کوشید تا کییف را اشغال کنند».

او در ادامه مصاحبه خود با «اکونومیست» تاکید کرد که شبکه ملی انرژی «در وضعیت بسیار شکننده» قرار دارد به شکلی که از مدار خارج شدن کامل آن در اثر حملات جدید موشکی و پهپادی، محتمل است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید