پیمان «ناتو»: پوتین برای جنگی طولانی در اوکراین آماده می‌شود

جوزپ بورل: حمله موشکی کنونی روسیه به اوکراین «تروریسم کور» است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، تاکید کرد که روسیه برای جنگی طولانی در اوکراین آماده می‌شود.

او جمعه 25 آذر در مصاحبه با «فرانس‌پرس» افزود که اعضای «ناتو» باید تامین تسلیحات برای اوکراین را تا زمانی تداوم بخشند که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه متوجه شود، قادر به کسب «پیروزی در میدان نبرد» نیست.

دبیرکل «ناتو» خاطرنشان کرد که با گذشت نزدیک به 10 ماه از تهاجم روسیه به اوکراین و ناکامی‌های بزرگ ارتش روسیه در عرصه میدانی، «هنوز هیچ نشانه‌ای دال بر این که پوتین از هدف خود برای کنترل اوکراین دست برداشته است، مشاهده نمی‌شود.»

او در ادامه با اشاره به این نکته که « نباید روسیه را دست‌ کم بگیریم»، افزود: «باید متوجه باشیم که پوتین از این آمادگی برخوردار است که جنگ اوکراین به مدت طولانی تداوم داشته باشد و حملات جدیدی را آغاز کند.»

وادار کردن پوتین به مذاکره

استولتنبرگ با اشاره به این که جنگ اوکراین همانند اکثر جنگ‌ها به احتمال زیاد در میز مذاکره به پایان خواهد رسید، خاطرنشان کرد: «راه سریع‌تر برای دستیابی به صلح، حمایت نظامی از اوکراین است تا پرزیدنت پوتین دریابد که قادر به کسب پیروزی در عرصه نبرد نیست و به اجرای مذاکره توام با حسن نیت، تن در دهد.»

ارسال پاتریوت به اوکراین

بر اساس گزارش‌های آمریکایی، واشنگتن در حال نهایی‌کردن طرح‌هایی برای ارسال سکوهای پرتاب موشک‌های پدافندی بسیار پیشرفته «پاتریوت» به اوکراین است تا از این راه شمار و بازدارندگی سامانه‌های پدافند هوایی غربی مستقر در کییف را افزایش دهد.

استولتنبرگ با اعلام این که «مذاکرات برای تحویل پاتریوت در حال انجام است»، تاکید کرد اعضای «ناتو» باید اطمینان حاصل کنند که مقادیر کافی مهمات و قطعات یدکی به اوکراین ارسال شده است.

به گفته دبیرکل «ناتو»، این جنگ، خطرسازترین بحرانی امنیتی شناخته شده در اروپا از زمان جنگ جهانی دوم است و مرحله‌ای سرنوشت‌سازی را رقم می‌زند.

«تروریسم کور روسیه»

از سویی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی و امنیت اتحادیه اروپا جمعه اعلام کرد که حملات موشکی سنگین امروز روسیه به اوکراین، نمونه دیگری از «تروریسم کور کرملین» است.

بورل در بیانیه‌ای افزود که هدف از این حملات «وحشیانه و غیرانسانی»، افزایش رنج و محروم‌کردن مردم اوکراین از بیمارستان‌ها، خدمات اورژانس و سایر خدمات حیاتی برق، وسایل گرمایشی و دیگر خدمات است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که حملات روسیه، «جنایت جنگی» است و عاملان آن را باید پاسخگو کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید