کنگره قصد دارد به گروگان‌های پیشین سفارت آمریکا در تهران مدال افتخار بدهد

قرار است این مدال‌ها پس از اعطا شدن، در موزه ملی تاریخ آمریکا «اسمیثسونین» برای عموم به معرض نمایش گذاشته شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کنگره ایالات متحده لایحه‌ای را به تصویب رساند که بر اساس آن به شهروندان آمریکایی که در سال 1979 در ایران گروگان گرفته شدند، مدال طلای کنگره اعطا می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره آمریکا «هیل»، پنجشنبه 15 دسامبر، کنگره هفته پیش در این باره رای‌گیری کرد و لایحه را به اتفاق آرا به تصویب رساند. مدال طلای کنگره بالاترین نشان افتخاری است که کنگره می‌تواند اعطا کند.

کنگره در بیانیه خود، با تأکید بر مقاومت گروگان‌ها در طول «مصیبتی بی‌سابقه» طی 444 روز اسارت‌شان در ایران، و به منظور رسمیت بخشیدن به فداکاری آنها که باعث ایجاد «وحدت ملی» در آمریکا در دورانی دشوار شد، خواستار اعطای مدال طلای کنگره به این گروگان‌های سابق شد.

در 4 نوامبر 1979 که در ایران مصادف با 13 آبان 1358 است، «دانشجویان خط امام» که خود را پیروان اوامر روح‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران و بنیانگذار جمهوری اسلامی می‌دانستند، به محل سفارت آمریکا در خیابان تخت جمشید (طالقانی) تهران حمله مسلحانه کرده، آن را به اشغال خود درآورده و 53 نفر دیپلمات‌های آمریکایی حاضر را به گروگان گرفتند.

این دیپلمات‌ها، که در میان‌شان از کاردار سفارت تا کارمندان جوان بودند، در حادثه‌ای که در رسانه‌های جهان به «بحران گروگان‌گیری ایران» معروف شد، به مدت 444 روز تحت شدیدترین دشواری‌ها در بازداشت قرار گرفتند.

گروگان‌گیران آنها را مورد شکنجه‌های جسمی و روانی از جمله اعدام‌های ساختگی، ضرب و شتم، حبس در سلول انفرادی قرار دادند. حکومت ایران در نهایت در پی کنار آمدن با کاندیدای ریاست‌جمهوری بعدی در آمریکا، یعنی رونالد ریگان، در تاریخ 20 ژانویه 1981 گروگان‌ها را آزاد کرد.

نمایندگان کنگره آمریکا، با ذکر اینکه از آن گروگان‌ها 35 نفر هنوز در قید حیات هستند، به منظور قدردانی از شجاعت و استقامت آنها در طول دوران اسارت، خواستار اعطای مدال طلای کنگره به هر 53 نفر آنها شدند. قرار است این مدال‌ها پس از اعطا شدن، در موزه ملی تاریخ آمریکا «اسمیثسونین» برای عموم به معرض نمایش گذاشته شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید