وزرای خارجه کانادا، استرالیا و نیوزیلند خواستار لغو فوری اعدام‌ها در ایران شدند

وزاری خارجه این سه کشور تاکید کرده‌اند «بسیاری دیگر از بازداشت‌شدگان ممکن است به چنین سرنوشتی دچار شوند.»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزرای خارجه کانادا، استرالیا و نیوزیلند در بیانیه‌ای مشترک اعدام معترضان در ایران را محکوم کرده و خواستار توقف فوری همه احکام اعدام در این کشور شدند.

در این بیانیه که پنج‌شنبه 24 آذر، در وبسایت وزارت خارجه استرالیا منتشر شده، آمده است: «شاهد فصل تاریکی از تاریخ معاصر ایران هستیم و در دفاع از شهروندان ایران واکنش نشان می‌دهیم. وحشیگری رژیم ایران علیه مردم خود، به‌ویژه زنان و دخترانش، بی‌امان است و وضعیت فقط بدتر می‌شود.»

بیانیه افزود: «نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به روش‌های ظالمانه برای سرکوب بی‌رحمانه اعتراضات مسالمت‌آمیز، از جمله استفاده از نیروی مرگبار و خشونت بی‌حد علیه زنان و کودکان پافشاری می‌کنند.»

وزاری خارجه این سه کشور در این بیانیه گفته‌اند «از اعدام معترضان از پنج‌شنبه گذشته توسط رژیم ایران وحشتزده‌ایم.» و تاکید کرده‌اند «بسیاری دیگر از بازداشت‌شدگان ممکن است به چنین سرنوشتی دچار شوند.»

ایران از اواخر شهریور گذشته در پی قتل حکومتی مهسا (ژینا) امینی دختر 22 ساله کرد توسط پلیس امنیت اخلاقی به بهانه عدم رعایت حجاب، شاهد اعتراضات سراسری فراگیری بوده است.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی اخیرا محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد دو معترض بازداشت‌شده در جریان اعتراضات اخیر را اعدام کرد.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از 26 شهریور تا شامگاه پنج‌شنبه 24 آذر، در جریان اعتراضات ایران 495 نفر کشته شدند که 68 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18426 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3882 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 637 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1184 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید