دیپلمات‌های چینی متهم به تعرض علیه شهروندی هنگ‌کنگی از بریتانیا خارج شدند

این 6 دیپلمات چینی به جای چشم‌پوشی از مصونیت دیپلماتیک و تن‌دادن به بازجویی‌ها پلیس، ترجیح دادند خاک بریتانیا را ترک کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

لندن اعلام کرد که چین، شش نفر از دیپلمات‌های خود در بریتانیا از جمله سرکنسول منچستر را پس از متهم شدن آنها به حمله به تظاهرکننده‌ هنگ‌کنگی خواهان دموکراسی در این کشور، از بریتانیا خارج کرده است.

جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه بریتانیا، چهارشنبه 23 آذر گفت که این 6 دیپلمات چینی پس از انقضای مهلت نهایی که از سوی لندن تا چهارشنبه (امروز) برای چشم‌پوشی از مصونیت دیپلماتیک و بازجویی پلیس از آنها در مورد حادثه اکتبر در منچستر، تعیین شده، خاک بریتانیا را ترک کردند.

تحقیقات جنایی

کلورلی چهارشنبه اعلام کرد:« به عنوان بخشی از این تحقیقات، از شش مقام چینی خواستیم از مصونیت دیپلماتیک خود چشم‌پوشی کنند تا بازجویی از آنها امکان‌پذیر شود».

او افزود که سفارت چین در لندن و شخص سرکنسول، در جریان ضرب‌الاجل برای «اجرای اقدامات بریتانیا قرار داشتند».

کلورلی خاطرنشان کرد: واکنش لندن، بیانگر«پایبندی آن به حاکمیت قانون» و همچنین «جدیت در تعامل ما با این قبیل حوادث» است.

پاره‌کردن پوسترها

وزارت امور خارجه بریتانیا پس از انتشار تصاویری در تایید ادعای تظاهرکننده هنگ‌ کنگی، یانگ شیائوگوانگ، کاردار سفارت چین در لندن را در اکتبر گذشته احضار کرد.

نمایندگان ارشد حزب محافظه کار، ژنگ ژوان، سرکنسول و دیپلمات ارشد چینی در بریتانیا را به حضور در محل تظاهرات در منچستر و پاره کردن پوسترها در جریان تظاهرات مسالمت‌آمیز، متهم کردند.

پیش‌بینی می‌شود که با خارج شدن این شش دیپلمات چینی از بریتانیا، رضایت مخالفان پکن در حزب محافظه‌کار که پیش‌تر خواستار اخراج آنها شده و دولت لندن را به مماشات با پکن متهم کرده بودند، جلب شود.

شایان ذکر است که پلیس منطقه منچستر بزرگ، در پی گفته‌های باب چان، معترض هنگ کنگی در مورد رفتار «وحشیانه» دیپلمات‌های چینی با او در جریان تظاهرات منچستر برای مطالبه دموکراسی در هنگ کنگ، تحقیقات جنایی را در ارتباط با این پرونده آغاز کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید