دیپلمات‌های غربی : روسیه از تحقیق پیرامون‌ بکارگیری پهپادهای ایرانی ممانعت می‌کند

یک دیپلمات مستقر در سازمان ملل پیشتر اعلام کرده بود که روسیه ماه گذشته مجددا خواستار خرید صدها پهپاد و موشک بالستیک از ایران شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شماری از دیپلمات‌های غربی افشا کردند روسیه با هدف جلوگیری از تحقیقات بین‌المللی پیرامون‌ بکارگیری پهپادهای ایرانی در جنگ اوکراین، فشار بی‌سابقه‌ای بر آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد وارد کرده است.

وبگاه خبری «اکسیوس»، به نقل از دو دیپلمات غربی گزارش داد، روسیه تهدید کرده که در صورت آغاز تحقیقات دریاره پهپادهای ایرانی، همکاری در دیگر پرونده‌های مرتبط با جنگ اوکراین از جمله کریدور صادرات غلات از طریق دریای سیاه را متوقف خواهد کرد.

به‌رغم این، دیپلمات‌ها تاکید کردند که مشاور حقوقی و دستیار سیاسی دبیرکل سازمان ملل بر انجام این تحقیق توسط گوترش اصرار داشته و گفته‌اند که تحقیقاتی از این دست پیشتر در خاورمیانه سابقه داشته است.

پیش از این، یک دیپلمات مستقر در سازمان ملل اعلام کرده بود که روسیه ماه گذشته مجددا خواستار خرید صدها پهپاد و موشک بالستیک از ایران شده است.

این دیپلمات گفت که از ارسال محموله‌های بزرگ پهپاد و موشک توسط ایران به روسیه اطلاع داریم و افزود: «این محموله‌های تسلیحاتی، نشانه نیاز شدید روسیه به کمک‌های نظامی جهت ادامه جنگ در اوکراین است.»

فرانسه، بریتانیا و آلمان ماه اکتبر گذشته به‌طور رسمی خواستار تحقیقات بی‌‌طرفانه از سوی سازمان ملل درباره بکارگیری پهپادهای ایرانی توسط روسیه علیه مردم و زیرساخت‌های اوکراین شدند.

این سه کشور در نامه به دبیرکل سازمان ملل اعلام کردند که تحقیقات فنی و بی‌طرفانه از سوی دبیرخانه این سازمان پیرامون‌ چگونگی اجرای قطعنامه 2231 را تایید و پشتیبانی می‌کنند.

دبیرکل سازمان ملل هر سال در ماه‌های ژوئن و دسامبر 2 گزارش در رابطه با قطعنامه فوق‌الذکر ارائه می‌کند که تحقیق درباره پهپادهای ایرانی بکار رفته در جنگ اوکراین می‌تواند در این گزارش‌ها بازتاب داده شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید