اوکراین از انهدام تعدادی پهپاد ایرانی در آسمان کی‌یف خبر داد

کرملین فشار شدیدی روی آنتونیو گوترش قرار داده تا وی را متقاعد کند که از ذکر مسئله معاملات پهپادی مسکو با تهران صرف‌نظر کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات اوکراینی اعلام کردند طی یک هفته اخیر تعداد زیادی هواپیمای بدون سرنشین انتحاری ساخت ایران که روسیه آنها را برای حمله به مناطق مختلف کشورشان به پرواز درآورده بود را سرنگون کردند.

به گزارش خبرگزاری آمریکایی «هیل»، وزارت دفاع اوکراین چهارشنبه گفت 13 پهپاد انتحاری ایرانی «شاهد 131» و «شاهد 136» که برای هدف قرار دادن کی‌یف فرستاده شده بودند را ساقط کرد. این پهپادها از ساحل شرقی اوکراین در دریای آزوف برخاسته بودند، و اوکراینی‌ها توانستند آنها را با رادار رهگیری کنند.

به گفته این وزارتخانه، پدافند و موشک‌های ضد‌هوایی نیروی هوایی اوکراین هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی را ساقط کردند، و پهپادهای اسقاط شده در برخورد با چند ساختمان در کی‌یف خساراتی به بار آوردند، اما کسی در این حادثه کشته نشد. سرهی پوپکو، فرماندار نظامی کی‌يف گفت که این حملات پهپادی در دو موج رخ داده است.

پیشتر، فرمانده نیروی هوایی اوکراین روز شنبه اعلام کرده بود که روسیه با استفاده از 15 هواپیماهای بدون سرنشین مشابه، زیرساخت‌های شهری میکلایف، خرسون و اودسا در جنوب این کشور را هدف قرار داده است.

با این وجود، بر اساس اطلاعاتی که وبسایت «اکسیوس» به دست آورده، سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود درباره برنامه اتمی ایران که هنوز منتشر نشده است، به‌رغم فشار ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی، از بازخواست تهران به خاطر ارائه هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه برای جنگ در اوکراین خودداری کرده است.

به گفته «اکسیوس»، کرملین فشار شدیدی روی آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد قرار داده تا وی را متقاعد کند که از ذکر مسئله معاملات پهپادی مسکو با تهران صرف‌نظر کند، و ظاهرا در این امر موفق شده است، چرا که گوترش در گزارش خود که به زودی منتشر خواهد شد، نامی از پهپادهای ایرانی نبرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید