کییف: باید ایران را به‌دلیل دخالت در جنگ اوکراین پاسخگو کرد

سخنگوی وزارت خارجه اوکراین: کارشناسان اوکراینی در دیدار با طرف ایرانی، شواهد«کافی» مبنی بر ارسال سلاح‌های ایرانی به روسیه را ارائه کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دنیس شمیکال، نخست‌وزیر اوکراین تاکید کرد که باید ایران را به‌دلیل دخالت آن در جنگ اوکراین، پاسخگو کرد.

شمیکال سه‌شنبه 22 آذر در پاسخ به پرسش «العربیه» گفت ایران در جنایات جنگی روسیه، همدست است و عاملان این جنایت‌ها را باید پاسخگو کرد.

ارائه شواهد کافی

اولگ نیکولنکو، سخنگوی وزارت خارجه اوکراین نیز سه‌شنبه تاکید کرد که کارشناسان اوکراینی در دیدار با طرف ایرانی، شواهد «کافی» مبنی بر ارسال سلاح‌های ایرانی به روسیه را ارائه کردند.

به گزارش «خبرگزاری اوکراین»، نیکولنکو افزود: « صدها مورد شواهد به ثبت رسیده از بمباران خاک اوکراین با استفاده از پهپادهای ایرانی را در اختیار داریم.»
او همچنین خاطرنشان کرد که طرف اوکراینی در این دیدار، به صراحت اعلام کرد که عواقب حمایت از جنگ اوکراین برای تهران بسیار بیشتر از منافع همکاری با روسیه خواهد بود.

ادعاهای تهران

به گزارش خبرگزاری دانشجويان ايران (ايسنا)، محمدرضا آشتيانی، وزير دفاع ايران گفت كه طرف اوکراینی در اين ديدار، هیچ مدرکی دال بر استفاده روسيه از پهپادهای ایرانی در جنگ ارائه نكرده است.

به نقل از «خبرگزاری آلمان»، یک منبع دیپلماتیک سازمان ملل پیشتر گفته بود که روسیه، برای خرید صدها پهپاد و موشک بالستیک از ایران درخواست داده است.

این منبع سازمان ملل افزود: «می‌دانیم که ایران قصد دارد، تحویل شمار زیاد محموله‌های پهپادی و موشک‌های خود به روسیه را افزایش دهد.»
به گفته او هدف مسکو، رفع کمبود شدید تجهیزات نظامی مورد نیاز این کشور در جنگ علیه اوکراین است.

کشورهای غربی نیز ایران را متهم می‌کنند که پهپادهای مورد کاربرد روسیه در عملیات نظامی آن علیه اوکراین را در اختیار مسکو قرار می‌دهد.

مسکو در حال حاضر از صدها پهپاد «شاهد-136» ساخت ایران استفاده می‌کند، اما کاربرد پهپادهای انفجاری «کامیکازی» را تکذیب می‌کند.

تهران نوامبر گذشته ضمن اذعان به ارسال پهپادها به روسیه، خاطرنشان کرد آنها را قبل از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین به این کشور تحویل داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size