کارشناسان غربی: ایران ممکن است برای تولید سلاح هسته‌ای به روسیه متوسل شود

روسیه می‌تواند فناوری و قطعات لازم برای برنامه‌ هسته‌ای تسلیحاتی را در اختیار ایران بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کارشناسان امنیتی غربی هشدار دادند که در ازای کمک‌های تسلیحاتی به روسیه برای پیشبرد جنگ خود علیه اوکراین، رهبران ایران ممکن است از مسکو بخواهند تا امکانات تولید بمب هسته‌ای در اختیار آنها قرار دهد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «میرور»، دو کشور اخیرا قراردادی امضا کردند که بر اساس آن ایران نقشه‌های پهپاد انتحاری «شاهد 136» را در اختیار مسکو می‌گذارد، و روسیه در خاک خود خط تولید این پهپاد را راه‌اندازی می‌کند. همچنین صحبت از انتقال موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد از ایران به روسیه وجود دارد.

کارشناسان بر این باورند که تحریم‌های فلج‌کننده غرب علیه روسیه، که اخیرا تشدید شدند، مسکو را وادار خواهد کرد تا دین خود به تهران را از مسیرهای دیگری، که می‌تواند شامل ارائه دانش و فناوری هسته‌ای تسلیحاتی باشد، ادا کند.

علی سوفان، کارشناس پیشین تروریسم پلیس فدرال آمریکا «اف‌بی‌آی»، به «میرور» گفته است که در قرارداد راه‌اندازی خط تولید پهپاد، «شرایط مالی» ذکر نشده است، که می‌تواند به معنای ترکیبی از پول نقد، پرداخت‌های غیرنقدی و دیگر وعده‌های کمک مسکو باشد.

به گفته این کارشناس، از آنجایی که هر دو کشور تحت تحریم‌های گسترده آمریکا و اروپا هستند که پرداخت پولی را بسیار دشوار می‌کند، رهبران ایران ممکن است از مسکو بخواهند به جای پرداخت پول، در توسعه تسلیحاتی برنامه هسته‌ای تهران به آنها کمک کند.

سوفان بر این باور است که در شرایطی که تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، دستیابی به قطعات و سایر کالاهای لازم برای برنامه‌ هسته‌ای تسلیحاتی پیشرفته‌اش را دشوار کرده است، روسیه می‌تواند این قطعات را در اختیار ایران بگذارد.

این در حالی است که ایالات متحده در هفته‌های اخیر اعلام کرده که در حال حاضر به دنبال احیای توافق هسته‌ای با ایران نیست. رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اوایل دسامبر گفت که واشینگتن به جای احیای «برجام»، بر «ممانعت از ارسال سلاح توسط ایران به روسیه ‌و پشتیبانی از اعتراضات سراسری در ایران» تمرکز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید