پسکوف:«پاتریوت» اهدایی آمریکا به اوکراین برای روسیه اهدافی مشروع است

زلنسکی: نیروهای روسی، صبح چهارشنبه با 13 پهپاد ایرانی «شاهد» حملاتی را آغاز کردند ولی پدافند هوایی اوکراین همه آنها را رهگیری و سرنگون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اعلام رسانه‌های آمریکایی مبنی بر این که ایالات متحده پس از مدت‌ها دو دلی و تردید، آماده پاسخگویی به درخواست کییف برای تحویل سامانه‌های دفاع موشکی «پاتریوت» به ارتش اوکراین است، خشم روسیه را برانگیخته و مقامات کاخ کرملین را به اظهارنظر وادار کرد.

به گزارش رسانه‌های داخلی روسیه، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، چهارشنبه 23 آذر با اعلام این که کرملین در انتظار صدور مواضع رسمی در این مورد است، در اظهاراتی مطبوعاتی افزود: «این‌ها همه گزارش‌های رسانه‌ای در مورد تحویل احتمالی این سکوها است. گزارش‌های رسانه‌ای قابل اعتماد نیستند، بنابراین ما منتظر برخی اطلاعات رسمی، خواهیم ماند.»

پسکوف در عین حال خاطرنشان کرد که در صورت تحویل « پاتریوت» به کییف، این سامانه هدفی مشروع برای حملات روسیه خواهد بود.

چراغ سبز نهایی

«سی‌ان‌ان» سه‌شنبه گزارش داد که موافقت نهایی با تحویل این تسلیحات مدرن به کییف، ممکن است در هفته جاری و به محض موافقت لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا و ارسال آن به کاخ سفید برای دریافت چراغ سبز نهایی، اعلام شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در هفته‌های اخیر از پایتخت‌های غربی خواسته بود تا سامانه‌های پدافند هوایی جدید را در اختیار کشورش قرار دهند تا بتواند با حملات شدید روسیه مقابله کند.

سرنگونی 13 پهپاد ایرانی

از سویی به گفته زلنسکی، پدافند هوایی اوکراین، تمامی « 13 پهپاد» ایرانی پرتاب شده توسط روسیه در حملات جدید به کییف و اطراف آن را در صبح چهارشنبه رهگیری و سرنگون کرده است.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، زلنسکی در یک کلیپ ویدیویی گفت: «نیروهای روسی، حملات خود را صبح امروز با کاربرد 13 پهپاد شاهد( ساخت ایران) آغاز کردند ولی پدافند هوایی ما همه آنها را سرنگون کرد.»

دو موج از حملات پهپادی

سرگئی پوپکو، رئیس مدیریت نظامی پایتخت اوکراین، در بیانیه‌ای در «تلگرام» اعلام کرد که کییف، چهارشنبه هدف «دو موج» از حملات پهپادی قرار گرفته ولی هیچ زیان جانی ثبت نشده است.

او افزود: «ترکش‌های پهپادهای انفجاری سرنگون‌شده به یک ساختمان اداری» در منطقه شوچنکیفسکی در مرکز غرب پایتخت آسیب رساند و به«4 ساختمان مسکونی» آسیب‌های جزئی وارد شد.

آخرین تحولات میدانی

انفجارهای مهیب در سحرگاه چهارشنبه پایتخت اوکراین را لرزاند و شهردار کییف از طریق «تلگرام» گزارش داد که انفجارها در منطقه شوچنکیفسکی در مرکز پایتخت رخ داد و نیروهای اورژانس بلافاصله به مکان اعزام شدند.

به گفته مدیریت نظامی این شهر، در این حملات حداقل دو ساختمان اداری ویران شد.

به گزارش خبرنگار «العربیه» ، پس از حملات روز چهارشنبه روسیه با 13 پهپاد ایرانی به مرکز پایتخت اوکراین، فرماندار منطقه از اهالی خواسته تا در پناهگاه‌ها بمانند.

به گزارش مسئولان ذیربط، حملات پهپادی روسیه به تأسیسات انرژی، هیچ خسارتی در پی نداشته است.

طبق گفته مسئولان ذی‌ربط اوکراین، سامانه‌های پدافند هوایی بیش از 60 حمله از 70 حمله هوایی را در آخرین دور حملات در پنجم دسامبر شامل 9 مورد از 10 مورد حمله به پایتخت اوکراین را رهگیری کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید