الیویه وندکاستیل، امدادگر بلژیکی در ایران به 28 سال زندان محکوم شد

خانواده این شهروند بلژیکی گفته‌اند تا کنون از موارد اتهامی الیویه وندکاستیل اطلاعی ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک منبع نزدیک به خانواده الیویه وندکاستیل امدادگر بلژیکی که در جریان یک سفر گردشگری به ایران توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شده بود، چهارشنبه چهاردهم دسامبر از محکومیت او به 28 سال زندان خبر داد.

سخنگوی خانواده وندکاستیل به خبرگزاری «فرانسه» گفت که اعضای خانواده الیویه از شنیدن این خبر، شوکه شده‌اند.

خانواده این شهروند بلژیکی گفته‌اند تاکنون از موارد اتهامی الیویه وندکاستیل اطلاعی ندارند.

این امدادگر بلژیکی بهمن سال گذشته در ایران بازداشت شد.

بر اساس گزارش‌ها، وندکاستیل مدتی در ایران به عنوان رئیس «سازمان امداد بین‌الملل ایران» مشغول به کار بود، اما پس از کناره‌گیری از این سازمان و بازگشت به اروپا، با ویزایی توریستی به این کشور باز می‌گردد.

ناظران می‌گویند بازگشت او به ایران می‌تواند نتیجه تله نیروهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی برای بازداشت و مبادله او با اسد‌الله‌ اسدی، دیپلمات «تروریست» ایرانی محبوس در بلژیک باشد.

با آغاز اعتراضات ضد‌حکومتی در ایران شهروندان خارجی از 14 کشور بازداشت یا ناپدید شده‌اند و در این راستا وزارت اطلاعات ایران، 8 مهر از بازداشت 9 تبعه اروپایی خبر داد و آن‌ها را به «جاسوسی» در این کشور متهم کرد.

چندین شهروند فرانسوی از جمله بنجامین بریر، سیسیل کوهلر و فریبا عادل‌خواه به اتهامات امنیتی و یا جاسوسی در زندان‌های ایران به‌سر می‌برند.

نهادهای حقوق بشری، این افراد را گروگان‌های جمهوری اسلامی خوانده و بازداشت شهروندان غربی را در ادامه سیاست تهران برای اعمال فشار سیاسی به پایتخت‌های اروپایی دانسته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size