ایتالیا سفیر جدید ایران را به محض آغاز به‌کار او، احضار خواهد کرد

دلیل احضار سفیر جدید ایران در رُم اعتراض دولت ایتالیا به خشونت مداوم جمهوری اسلامی علیه آزادی‌ها و حقوق بنیادین مردم ایران عنوان شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هم‌ راستا با احضار کاردار رژیم جمهوری اسلامی در فرانسه به‌دلیل نقض حقوق‌بشر در ایران و مشارکت تهران در جنگ اوکراین، وزیر خارجه ایتالیا نیز اعلام کرد که سفیر جدید ایران را به محض تحویل استوارنامه‌اش به رئیس‌ دولت ایتالیا، احضار خواهد کرد.

آنتونیو تاجانی، وزیر خارجه ایتالیا، چهارشنبه 23 آذر در نشستی در پارلمان این کشور ضمن اعلام این موضوع گفت که دلیل این احضار، «خشونت مداوم علیه آزادی‌ها و حقوق بنیادین» مردم ایران است.

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی با انتشار این گفته‌های تاجانی، به اعدام دو جوان معترض ایرانی، مجیدرضا رهنورد و محسن شکاری اشاره کرده که در یک هفته گذشته با اتهام «محاربه» و بر مبنای اعترافات اجباری اخذ شده‌ تحت شکنجه، در کمتر از یک ماه بدون حق دسترسی به وکیل تسخیری محاکمه و به اعدام محکوم شده‌ بودند.

اظهارات وزیر خارجه ایتالیا مبنی بر احضار سفیر جدید ایران به محض شروع به‌کار او در رم، در حالی صورت می‌گیرد که پیشتر فرانسه نیز کاردار رژیم جمهوری اسلامی را در پاریس فرا خوانده بود.

وزیر خارجه فرانسه روز سه‌شنبه 22 آذر اعلام کرد که به‌دلیل نقض حقوق معترضان، همدستی رژیم جمهوری اسلامی با روسیه در جنگ علیه اوکراین از طریق ارسال تسلیحات نظامی و بدرفتاری با هفت شهروند فرانسوی که در جریان اعتراضات جاری ایران بازداشت شده‌اند، این مقام دیپلماتیک ایرانی را احضار کرده است.

بنا بر گزارش‌ها، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی تاکنون ده‌ها شهروند خارجی از 14 کشور جهان، از جمله افغانستان، فرانسه، بریتانیا، آلمان، ایتالیا، اسپانیا و آمریکا را با ادعای حضور آن‌ها در صحنه اعتراضات جاری در ایران بازداشت کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید