اندیشکده «شورای آتلانتیک» برنامه عادی‌سازی روابط واشینگتن با تهران را متوقف کرد

خیزش انقلابی مردم ایران باعث شده تا شورای آتلانتیک به بازبینی مواضع خود درباره ایران بپردازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«شورای آتلانتیک»، اندیشکده مشهور آمریکایی که در واشینگتن تحت عنوان سازمان پشتیبان «لابیگران رژیم ایران» شناخته می‌شود، پس از بیش از یک دهه به برنامه خود برای «عادی‌سازی» روابط واشینگتن با تهران پایان داد.

به گزارش «واشینگتن فری‌بیکن»، این اندیشکده اخیرا اعلام کرد قصد دارد به «پروژه آینده ایران» خود پایان دهد، و مدیر این برنامه «باربارا اسلیوین»، که از هواداران پر و پا قرص رژیم تهران است و از موقعیت آکادمیک خود برای حمایت از لابیگران این رژیم و انتشار نظرات تملق‌آمیز درباره مقامات ایران در روزنامه‌ها و دیگر نشریات استفاده کرده را برکنار کند.

به گفته «فری‌بیکن»، چنانکه در محافل سیاسی واشینگتن شنیده می‌شود، خیزش انقلابی مردم ایران که در اثر نقض فاحش حقوق بشر و به قتل رساندن زنان توسط جمهوری اسلامی آغاز شد و سه ماه است که جریان دارد، باعث شده تا شورای آتلانتیک به بازبینی مواضع خود درباره ایران بپردازد.

پروژه آینده ایران اسلیوین یکی از عناصر اصلی «اتاق پژواک» دولت باراک اوباما، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا برای ایجاد تصویری مثبت از ایران به منظور آماده کردن اذهان عمومی آمریکا برای عقد توافق هسته‌ای 2015 بود.

تحت مدیریت اسلیوین، شورای آتلانتیک میزبان رویدادهایی بود که روابط نزدیک‌تر میان دولت‌های آمریکا و ایران را ترویج می‌کرد، از توافق هسته‌ای دولت اوباما حمایت می‌کرد، و حامیان رژیم ایران مانند تریتا پارسی، مدیر پیشین «شورای ایرانیان آمریکا» که به عنوان سازمانی لابیگر برای رژیم ایران شناخته می‌شود، را مدام به عنوان «کارشناس بی‌طرف» دعوت می‌کرد.

کنشگران حقوق بشر سال‌هاست اسلیوین را به «لاپوشانی» جنایات رژیم ایران متهم کرده‌اند. به عنوان مثال، وی در سال‌های اخیر مدام می‌گفت که فضای ایران در حال بازتر شدن به روی زنان است، و مدعی شده بود که قانون حجاب اجباری به شیوه‌ای «کاملاً نمادین» اجرا می‌شود، و آزادی‌ها در ایران بیشتر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید