اردوغان: خواهان حمایت روسیه در سوریه هستیم ولی از کسی کسب اجازه نمی‌کنیم

رئیس جمهوری ترکیه، یکشنبه گذشته طی تماس تلفنی با همتای روسی خود، بر برنامه آنکارا جهت ایجاد یک کریدور امنیتی تا عمق 30 کیلومتری خاک سوریه و در امتداد مرزهای ترکیه تاکید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد آنکارا از روسیه درخواست حمایت کرده و با مسکو درباره برداشتن گام‌های مشترک در شمال سوریه که ترکیه در صدد اجرای حمله زمینی در این منطقه است، گفت‌گو کرده است.

اردوغان سه‌شنبه 22 آذر با تاکید بر این که ترکیه در اقدامات خود از هیچ طرفی اجازه نخواهد گرفت، به خبرنگاران در آنکارا گفت: «خواهان حمایت او (پوتین) در تصمیم‌گیری‌های مشترک و چه‌بسا کار با هم برای برداشتن گام‌های مشترک در آنجا(شمال سوریه) شدیم».

کریدور امنیتی

اردوغان، یکشنبه گذشته طی تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، بر برنامه آنکارا برای ایجاد یک کریدور امنیتی تا عمق 30 کیلومتری خاک سوریه و در امتداد مرزهای ترکیه تاکید کرد.

او در این تماس با اشاره به گروه‌های مسلح کُردی، بار دیگر ایجاد کریدور امنیتی در شمال سوریه را مطابق با توافق ترکیه و روسیه در سال 2019 و «ضروری و پراهمیت» دانست.

پاکسازی مرزها

رئیس جمهوری ترکیه همچنین بر «اولویت پاکسازی مرزهای سوریه با ترکیه از تروریست‌ها تا عمق 30 کیلومتری و در مرحله نخست بر اساس توافق سوچی» تاکید کرد.

ترکیه از سه هفته گذشته و در پی بمب‌گذاری استانبول که شش کشته و ده‌ها زخمی برجای گذاشت، حملات هوایی و توپخانه‌ای را در سوریه و عراق علیه گروه‌های کُرد مخالف آنکارا آغاز کرد.

حمله زمینی

دولت ترکیه، حزب کارگران کُردستان «پ‌ک‌ک» و شاخه سوری آن یگان‌های مدافع خلق کُرد، را مسئول این بمب‌گذاری دانسته ولی هر دو گروه، دست داشتن در این حمله را تکذیب کردند.

اردوغان تهدید کرده است که حملات به شمال سوریه را با یورش زمینی، دنبال خواهد کرد. حمله زمینی برنامه‌ریزی‌شده ترکیه در اوایل سال جاری، به دلیل مخالفت ایالات متحده و روسیه که هر دو دارای پایگاه‌های نظامی در این منطقه هستند، متوقف شده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید