وزیر دفاع سابق فرانسه: آمریکا شواهد جعلی برای جنگ علیه عراق ارائه داد

میشل آلیو ماری: رامسفلد برای قانع کردن اروپایی‌ها به جنگ علیه عراق تصاویر سیلوهای گندم را به عنوان سکوهای پرتاب موشک ارائه داد اما ماهواره ارتش فرانسه نشان می‎‌داد تصاویر مذکور سیلوهای غلات هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

میشل آلیو ماری، وزیر دفاع سابق فرانسه، در برنامه «حافظه سیاسی» که تلویزیون العربیه آن را پخش می‌کند، فاش کرد آمریکا در سال 2003 شواهد جعلی برای جنگ علیه عراق ارائه داد.

ماری گفت، دونالد رامسلفد همتای آمریکایی او در سال 2002 در دیدار با وزرای دفاع اروپایی‌، تصاویری از ماهواره‌های آمریکایی ارائه کرد و مدعی شد اینها تصاویر سکو پرتاب موشک‌ در عراق است.

وزیر دفاع پیشین فرانسه اظهار داشت که تصاویر مذکور سکوی پرتاب موشک نبوده بلکه سیلوهای گندم بودند.

میشیل ماری در این مصاحبه اختصاصی گفت: «در زمان مسئولیت من در وزارت دفاع فرانسه، جلسه‌ای در پراگ یا ورشو با دونالد رامسفلد، همتای وقت آمریکایی پیرامون اصرار ایالات متحده برای اقناع اروپایی‌ها جهت شرکت در جنگ علیه عراق داشتم. او با ارائه تعدادی تصاویر به عنوان سکوی پرتاب موشک گفت که صدام حسین از این سکوها برای پرتاب موشک استفاده می‌کند».

وزیر دفاع سابق فرانسه افزود: «چند روز قبل از جلسه، خبرهایی از آنچه رامسفلد قصد ارائه به ما را داشت، دریافت کردم. به همین دلیل از بخش ماهواره‌ای ارتش فرانسه خواستم تا از اغلب اماکن عراق عکس بگیرند. وقتی رامسفلد آن تصاویر را ارائه کرد، عکس‌ ماهواره‌های فرانسوی را عرضه کردم. تصاویر ما نشان می‌داد که سکوهای موشک ادعایی رامسفلد، سیلو نگهداری غلات بود و تنها فرق تصاویر، زوایای گرفته‌شدن عکس‌ها بود.»

او ادامه داد: «عکس‌هایی که آمریکایی‌ها نشان دادند از زاویه‌ای گرفته شده بود که می‌توانست سیلوها را به شکل سکوی پرتاب موشک نشان دهد. اما تصاویر ما از همان تاسیسات نشان می‌داد که آنجا یک مرکز غیرنظامی است».

وزیر اسبق دفاع فرانسه با اشاره به برخی اختلافات با آمریکا در رابطه با جنگ عراق بیان کرد: «در همه مسائل و هر چه ایالات متحده می‌خواست، با آنها موافق نبودیم».

او تایید کرد، اسنادی که ایالات متحده برای توجیه آغاز جنگ علیه عراق در سال 2003 به‌طور علنی ارائه کرد، عمدتاً مبتنی بر دلایل و شواهد جعلی بود.

ماری گفت: «نمی‌خواهم بگویم تمام شواهد ارائه شده توسط ایالات متحده جعلی بود، اما همه چیزهایی که آنها به‌طور علنی ارائه کردند تا حد زیادی بر اساس شواهد نادرست بود. بعدها وقتی با کالین پاول، وزیر خارجه وقت آمریکا ملاقات کردم به جعلی‌بودن برخی شواهد اذعان کرد. زمانی که با پاول در واشینگتن دیدار کردم، پی بردم او با موضع بوش، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده درباره جنگ عراق کاملا موافق نیست».

وزیر دفاع پیشین فرانسه ادامه داد: «به کاندولیزا رایس، مشاور امنیت ملی وقت آمریکا هشدار دادم که حمله به عراق اشتباه است چرا که عراق موقعیت مهمی دارد و جنگ با آن ممکن است به ایجاد یک منطقه بی‌ثبات منجر شود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید