وزیر خارجه بریتانیا: با اقدامات غیرقابل قبول رژیم ایران مقابله خواهیم کرد

کلورلی تاکید کرد بریتانیا به تلاش خود ادامه خواهد داد تا رژیم ایران را به «مسیر درست» هدایت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا در اظهاراتی گفت کشور متبوعش با «اقدامات غیرقابل قبول رژیم ایران» همچون سرکوب معترضان ایرانی و ارسال پهپاد و موشک به روسیه برای جنگ علیه اوکراین مقابله می‌کند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، کلورلی که روز دوشنبه در لندن سخنرانی می‌کرد، در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره بحران ایران گفت: «اولویت ما جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای است، اما به موازات آن به تلاش خود برای مقابله با اقدامات غیرقابل قبول این رژیم همچون ارسال پهپاد به روسیه برای استفاده علیه اوکراین ادامه می‌دهیم.»

وزیر خارجه بریتانیا افزود کشور متبوعش مقامات ایرانی که مسئول ارسال پهپاد به روسیه و سرکوب اعتراضات مردم ایران بوده‌اند را تحریم کرده است، و تاکید کرد بریتانیا به تلاش خود ادامه خواهد داد تا رژیم ایران را به «مسیر درست» هدایت کند.

کلورلی پیشتر افزایش همکاری‌های نظامی و امنیتی میان تهران و مسکو، که احتمالاً شامل کمک روسیه به ایران در زمینه توسعه تسلیحاتی می‌شود، را «معاملات شرم‌آور» نامید، و آن را «خطری بزرگ برای شرکای ما در خاورمیانه و امنیت بین‌الملل» توصیف کرد.

در همین راستا، هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه هفت»، که بریتانیا یکی از آنهاست، روز دوشنبه بر تداوم همکاری‌ها برای ارتقای قابلیت‌های نظامی اوکراین، با تمرکز فوری بر سامانه‌های پدافند هوایی این کشور، تاکید کردند.

در بیانیه گروه هفت که روز دوشنبه منتشر شد آمده است: «به هماهنگ کردن تلاش‌ها برای رفع نیازهای فوری اوکراین به تجهیزات نظامی و دفاعی، با تمرکز بر تحویل سامانه‌ها و قابلیت‌های پدافند هوایی به اوکراین، ادامه خواهیم داد.»

نشست گروه هفت در حالی برگزار می‌شود که ارتش روسیه همچنان به حملات خود علیه تاسیسات انرژی اوکراین ادامه می‌دهد، و در آغاز فصل زمستان باعث قطعی برق میلیون‌ها نفر در این کشور شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید