وزارت خارجه فرانسه: اعدام معترضان در ایران باید متوقف شود

فرانسه: قاطعانه به لغو جهانی مجازات ناعادلانه و غیر‌انسانی اعدام متعهد هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای اعدام در «ملاعام» یک معترض ایرانی را که سحرگاه دوشنبه 21 آذر اجرا شده است را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه که در وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه منتشر شده، آمده است که «این اعدام، دومین اعدام در کمتر از یک هفته گذشته است و علاوه بر نقض جدی و فاحش حقوق بشر، نشان‌دهنده نادیده‌گرفتن غیر‌قابل قبول حقوق و آزادی‌های اساسی شهروندان ایرانی است که توسط مقامات جمهوری اسلامی نقض می‌شود.»

وزارت خارجه فرانسه ضمن اعلام این موضوع، «مخالفت سرسختانه خود را با مجازات اعدام در همه جا و در هر شرایطی» تکرار کرده و نوشته است: «قاطعانه به لغو جهانی این مجازات ناعادلانه و غیر انسانی متعهد هستیم.»

همزمان با جلسه وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، وزیر امور اروپا و خارجه فرانسه در این جلسه، سیاست سرکوب وحشیانه رژیم جمهوری اسلامی و نقض‌های گسترده صورت گرفته توسط آن علیه آزادی‌های اساسی مردم ایران را محکوم کرده است.

کاترین کلونا، همچنین از تصویب تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا، به‌ویژه علیه «کارگزاران سرکوب» در ایران، که «نباید در جنایات خود مصونیت داشته باشد»، خبر داده و گفته است: «تظاهرکنندگان نباید در پاسخ به اعتراضات جاری در ایران اعدام شوند. فرانسه از مقامات ایران می‌خواهد که این اعدام‌ها را متوقف کنند و به خواسته‌های مشروع مردم ایران گوش فرا دهند.»

وزرای خارجه اتحادیه اروپا روز دوشنبه 21 آذر‌ماه، صدا و سیمای جمهوری اسلامی و 20 مقام سیاسی، امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی از جمله برخی از فرماندهان سپاه در استان‌هایی که بیشترین سرکوب‌ها در آن صورت گرفته، بازجو خبرنگاران صداوسیما و رئیس و معاون صداوسیما را تحریم کرد. همچنین احمد خاتمی، امام جمعه موقت تهران نیز که در پروپاگاندای رژیم علیه معترضان نقش زیادی دارد به لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا اضافه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید