دبیرکل سازمان شانگهای به «العربیه»: جهان نیازی به پیمان‌های نظامی ندارد

ژانگ مینگ گفت که جهان نیاز به همکاری بیشتری دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

ژانگ مینگ، دبیرکل سازمان همکاری شانگهای، دوشنبه 21 آذر، در مصاحبه‌ اختصاصی با «العربیه» گفت، تعدادی از کشورهای عربی مانند پادشاهی عربی سعودی، کویت، امارات، بحرین، مصر و قطر که برخی از آنها به عضویت در سازمان همکاری شانگهای درآمده‌اند، به عنوان شرکای گفت‌وگو و برخی از آنها مجوز شروع فرآیند الحاق به عنوان عضو رسمی در این سازمان را دریافت کرده‌اند.

اظهارات دبیرکل سازمان همکاری شانگهای درباره اقبال عضویت کامل برخی کشورهای عربی در این سازمان پس از آن ایراد شد که برخی از این کشورها برای پیوستن به این سازمان ابراز تمایل کردند.

ژانگ مینگ در این مصاحبه گفت که سازمان همکاری شانگهای با اصل باز بودن درهای آن برای همه مشخص می‌شود، یعنی تا زمانی که این کشورها اصول منشور سازمان شانگهای و سازمان ملل متحد را به رسمیت بشناسند، درهای همکاری این سازمان به روی همه کشورها باز است.

شعار سازمان همکاری شانگهای

دبیرکل شانگهای در خصوص درخواست ترکیه عضو ناتو برای پیوستن به این سازمان، گفت: «ترکیه به عنوان شریک گفت‌وگو، عضوی از خانواده شانگهای است.»

او افزود: «اما ابتدا هر عضوی که بخواهد به عنوان عضو رسمی به سازمان شانگهای بپیوندد، باید درخواست الحاق ارائه کند. ما تاکنون درخواستی از سوی ترکیه برای عضویت در سازمان شانگهای دریافت نکرده‌ایم.»

مینگ درباره موضع این سازمان در قبال درخواست عضویت ترکیه که عضو ناتو است، در صورتی که شانگهای تقاضای عضویت آنکارا را دریافت کند چگونه خواهد بود، گفت: «این سازمان به اصل تایید همه اعضا پایبند است، بنابراین هرگونه درخواست برای پیوستن به سازمان شانگهای باید توسط اعضای این سازمان مورد بحث و بررسی قرار گیرد و در صورت موافقت تایید شود».

دبیرکل سازمان همکاری شانگهای در خصوص گزارش برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه هدف شانگهای در نهایت تاسیس یک پیمان نظامی در چارچوب اعضای این گروه به عنوان یک اتحاد نظامی جدید علیه «ناتو» است، گفت: «چنین نیتی یا هدفی وجود ندارد و هرکسی می‌تواند منشور این سازمان را بررسی کند».

او افزود: «ما در منشور این سازمان به صراحت اعلام می‌کنیم که سازمان همکاری شانگهای یک پیمان سیاسی و نظامی نیست و اعضای سازمان به این اصل پایبند هستند و جهان امروز بیشتر نیاز به همکاری دارد تا به پیمان‌های نظامی».

مینگ درباره مهم ترین خطرات پیش روی کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای گفت: «کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای با خطرات و چالش‌های زیادی مانند تروریسم، نوسانات اقتصادی و بی‌ثباتی مواجه هستند».

او افزود: «اعضای این سازمان در واقع اعضای یک خانواده جهانی هستند و با تمام چالش‌ها یا خطرات پیش روی کشورهای عضو خانواده جهانی مقابله می‌کنند».

سازمان همکاری شانگهای در سال 1996 توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان با هدف برقرار کردن موازنه در برابر نفوذ آمریکا و ناتو در منطقه، پایه‌گذاری شد. اندکی بعد، ازبکستان هم به این سازمان پیوست و این سازمان رسماً به «سازمان همکاری شانگهای» تغییر نام داد.

علاوه بر اعضای اصلی، ابتدا مغولستان در سال 2004 و یک سال بعد ایران، پاکستان، هند و افغانستان در سال 2005 و پس از آن بلاروس به عنوان عضو ناظر به این سازمان ملحق شدند.

ایران در بیست‌ودومین اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای كه در ماه سپتامبر امسال به میزبانی ازبکستان و با حضور سران کشورهای چین، روسیه، هند، ازبکستان، قزاقستان، بلاروس، ترکیه، آذربایجان، قرقیزستان، پاکستان، مغولستان، تاجیکستان و ترکمنستان برگزار شد به عضویت رسمی این سازمان پذیرفته شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید