بریتانیا مقامات ایران و روسیه را در ارتباط با حمله به غیرنظامیان در اوکراین تحریم کرد

وزارت خارجه بریتانیا: پهپادهای ساخت ایران در حملات روسیه به غیرنظامیان در اوکراین «نقش اساسی» دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت بریتانیا از اعمال تحریم‌هایی علیه مسئولان بلندپایه ایرانی و روسی به‌دلیل همدستی این دو کشور در انجام حملات علیه اهداف غیرنظامی در اوکراین خبر داد.

12 فرمانده ارتش روسیه

وزارت خارجه بریتانیا، سه‌شنبه 22 آذر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که این تحریم‌ها شامل 12 فرمانده برجسته ارتش روسیه از جمله فرمانده یگانی می‌شود که بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده، مسئول برنامه‌ریزی و هدایت موشک‌های روسیه است.

در ادامه آن بیانیه چنین ارزیابی شده که بیش از 6 هزار غیرنظامی اوکراینی از آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، عمدتاً در اثر حملات موشکی و توپخانه‌ای روسیه، کشته شده‌اند.

نقض جدی قوانین بین‌المللی

وزارت‌خارجه بریتانیا همچنین، حملات عامدانه به غیرنظامیان و تأسیسات غیرنظامی را بیانگر «نقض جدی» قوانین بین‌المللی بشردوستانه توصیف کرد و بر لزوم پاسخگو کردن مسئولان و عاملان این حملات، تاکید ورزید.

در این بیانیه آمده است که تحریم‌های جدید، شامل شرکت ایرانی «مادو» و یوسف ابوطالبی، مدیرعامل این شرکت، عبدالله محرابی، مسئول سازمان تحقیقات و جهاد خودکفایی سپاه پاسداران و افشین خواجه‌فرد، مدیرعامل سازمان صنایع هوافضای ایران می‌شود.

پهپادهای ایرانی

وزارت امور خارجه بریتانیا اعلام کرد پهپادهای ساخت ایران، «نقش اساسی» در حملات روسیه به غیرنظامیان در اوکراین ایفا کردند.

در بخشی از این بیانیه آمده است اطلاعاتی که اخیراً از سوی ایالات متحده منتشر شده، گویای آن است که ایران به یکی از بزرگترین حامیان نظامی روسیه تبدیل شده و تهران صدها پهپاد را در «نقض» تعهدات خود بر اساس قوانین بین‌المللی، به روسیه تحویل داده است.

«انزوای فزاینده رژیم ایران»

بیانیه وزارت خارجه بریتانیا به نقل از جیمز کلورلی، وزیر امور خارجه این کشور، آورده است: «رژیم ایران به شکل فزاینده‌ای در مواجهه با موج مطالبات داخلی مردمی برای تغییر، در انزوایی فزاینده قرار گرفته و در تلاشی مذبوحانه برای ادامه حیات، توافق‌های بدخواهانه را با پوتین منعقد می‌کند.»

وزیر خارجه بریتانیا در «توییتر» نیز نوشت که این توافق‌ها میان روسیه و ایران، امنیت جهانی را تهدید می‌کند.

کشورهای غربی، تهران را متهم می‌کنند که از اواخر فوریه گذشته، پهپادهایی را به مسکو برای کاربرد در عملیات نظامی جاری روسیه در اوکراین، تحویل می‌دهد که با استفاده از آنها زیرساخت‌های شهری و غیرنظامی اوکراین را هدف قرار می‌دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید