مذاکرات هیئت بلندپایه آمریکایی در چین درباره بهبود مناسبات و مساله تایوان

پکن از تحریم شدن دو مقام چینی از سوی واشینگتن به شدت انتقاد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هیئت بلندپایه آمریکایی در حال بازدید از پکن، با توجه به تدارک مقدمات سفر آتی آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، راه‌های بهبود روابط دو کشور و موضوع تایوان را با اعضای یک هیئت چینی مورد بررسی قرار داد.

پکن دوشنبه 21 آذر با اعلام این موضوع افزود که این مذاکرات، با حضور دانیل کرایتنبرینک، معاون وزیر امور خارجه در امور شرق آسیا، لورا روزنبرگر، مدیر شورای امنیت ملی چین و تایوان و شی فنگ، معاون وزیر خارجه چین، یکشنبه و دوشنبه در استان شمالی «هوبئی» برگزار شد.

این دیدار پس از آن بود که شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین و جو بایدن، همتای آمریکایی او، در نشست ماه گذشته بالی در اندونزی، متعهد شدند، روابط دو کشور را بهبود بخشند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین دوشنبه اعلام کرد که طرفین در هوبئی، «مذاکرات مفصلی را در مورد اجرایی شدن توافقی که در نشست بالی میان دو رئیس جمهوری به دست‌آمده بود، انجام دادند.»

به گفته وانگ، در این نشست همچنین در مورد تایوان، جزیره خودمختار که چین آن را به عنوان بخشی از قلمرو خود دانسته و کانون ایجاد اختلاف میان پکن و واشینگتن است، صحبت شد.

وانگ افزود که شی فنگ، کرایتنبرینک و روزنبرگر درباره «پیشبرد تبادل نظر در تمامی سطوح»، گفت‌وگو داشته و توافق کردند که ارتباط با هم را حفظ کنند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده، هفته گذشته گزارش داده بود که این هیئت در سفر برنامه‌ریزی شده بلینکن به چین در اوایل سال 2023 حضور خواهد داشت که اولین سفر وزیر خارجه ایالات متحده به این کشور از چهار سال گذشته خواهد بود.

انتقاد پکن از تحریم آمریکا علیه دو مسئول بلندپایه چینی

از سویی وزارت خارجه چین از اعمال تحریم‌های واشینگتن علیه دو مقام بلندپایه این کشور انتقاد کرد.

سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد: «این تحریم‌ها به مناسبات چین و آمریکا، آسیب جدی می‌زند».

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در 9 دسامبر، به موجب قانون جهانی «ماگنیتسکی» تحریم‌هایی را علیه شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی چینی و کشتی‌هایی که با پرچم چین در تردد هستند، اعلام کرد.

تحریم‌های ایالات متحده شامل شرکت‌های چینی مرتبط با ماهیگیری، شهروندان چینی و شماری از دیگر شرکت‌ها شده است.

روابط میان ایالات متحده و چین در سال‌های اخیر به دلیل طیف وسیعی از پرونده‌ها از جمله مسائل حقوق بشری، تجارت و فناوری و مساله تایوان با بحران مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید