اوکراین مقر «گروه واگنر» در لوهانسک را منهدم کرد

واحدهای واگنر در جبهه‌های مختلف سرتاسر جهان جنگیده‌اند و به ارتکاب «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت» متهم شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات اوکراینی اعلام کردند که مقر گروه شبه‌نظامی «واگنر» که فرامین مسکو را اجرا می‌کند را در شرق اوکراین مورد حمله قرار داده و منهدم کردند.

به گزارش سرویس جهانی «بی‌بی‌سی»، سرهی هایدای، فرماندار لوهانسک یکشنبه 11 دسامبر گفت که نیروهای اوکراینی هتلی در کادیوْکا که محل استقرار این گروه بود را بمباران و خساراتی سنگین بر آنها وارد کردند.

گروه واگنر یک سازمان مزدوری است که در راستای منافع کرملین عمل می‌کند. این سازمان نظامی خصوصی را یوگنی پریگوژین، رستوران‌دار سابق و از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه تأسیس کرده است.

به گفته کارشناسان غربی، واحدهای واگنر در کریمه، سوریه، لیبی، مالی و جمهوری آفریقای مرکزی جنگیده‌اند، و در جبهه‌های مختلف به ارتکاب «جنایات جنگی» و «جنایت علیه بشریت» متهم شده‌اند.

به گفته هایدای، حمله کادیوکا «تلفاتی چشمگیر» به واگنر وارد کرده است، و به نظر وی حداقل نیمی از نیروهای این گروه که در حمله مستقیم اوکراین کشته نشدند، به دلیل «عدم دسترسی به خدمات درمانی» جان خود را از دست خواهند داد.

به گزارش «بی‌بی‌سی»، حمله به مقر گروه واگنر در حالی رخ داد که درگیری‌ها در جنوب اوکراین افزایش یافته است، و روسیه با استفاده از پهپادهای انتحاری ساخت ایران شهرهای اودسا و ملیتوپل را هدف حملات شدید قرار داده است.

ارتش اوکراین روز شنبه اعلام کرد که ده پهپاد انتحاری روسی را سرنگون کرده است، و پنج پهپاد دیگر به نیروگاه‌های جنوب اوکراین اصابت کردند و حدود 1.5 میلیون نفر ساکنان این منطقه را در سرمای زمستان در بی‌برقی فرو بردند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در پیام ویدیویی شبانه خود در این باره اعلام کرد: «وضعیت در منطقه اودسا بغرنج است. متاسفانه روسیه ضربه‌های سنگینی به ما وارد کرده است، و بنابراین بازگرداندن برق بیش از زمان معمول وقت می‌برد. چند ساعت‌ طول نمی‌کشد، بلکه چندین روز طول می‌کشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید