انتقاد یونان از ترکیه در پی تهدیدهای اردوغان به حمله با موشک‌های بالستیک

وزیر خارجه یونان: رویکردهایی از نوع کره شمالی نمی‌تواند و نباید به «ناتو» راه یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در واکنش به تهدیدهای رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه مبنی بر هدف قرار دادن یونان با شلیک موشک‌های بالستیک، نيكوس دندياس، وزیر امور خارجه یونان، مواضع آنکارا را مورد انتقاد قرار داد.

دندیاس دوشنبه 21 آذر در بدو ورود به بروکسل برای شرکت در نشست روابط خارجی اتحادیه اروپا گفت: «این غیر‌قابل پذیرش و محکوم است که یونان از سوی یک کشور متحد و عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، به حمله موشکی تهدید شود».

دندیاس افزود: «رویکردهایی از نوع کره شمالی نمی‌تواند و نباید به «ناتو» راه یابد».

اردوغان، شنبه در نشستی با جوانان شهر سامسون در شمال ترکیه، با اشاره به این که این کشور، ساخت موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد خود به نام «تایفون» را آغاز کرده است، گفت که این «موشک‌ها یونانی‌ها را می‌ترسانند.»

اردوغان که سخنانش شامگاه یکشنبه پخش شد، گفت: «یونانی‌ها می‌ترسند که این موشک بتواند به آتن اصابت کند که قطعا اصابت خواهد کرد. اگر یونان آرام نگیرد و برای خرید برخی تجهیزات از آمریکا و دیگر کشورها برای (مسلح‌کردن) جزایر اقدام کند، کشوری مانند ترکیه باید کاری انجام دهد.»

مناسبات میان این دو کشور همسایه و عضو «ناتو»، مدت‌هاست که دچار تنش است و طرفین بر سر یک سری مسائل از جمله ادعاهای ارضی در جزایر دریای اژه و حقوق حفاری انرژی در شرق مدیترانه، باهم اختلاف دارند.

شایان ذکر است که دو کشور در نیم قرن گذشته، سه بار در آستانه جنگ قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید