بازداشت متهم به ساخت بمب انفجار هواپیمای لاکربی در آمریکا

آمریکا به قربانیان انفجار هواپیمای لاکربی اطلاع داد که سازنده بمب به کاررفته در این انفجار را دستگیر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک متهم اهل لیبی به ساخت بمبی که در سال 1988، پرواز« 103 پان امریکن» را بر فراز لاکربی اسکاتلند منفجر کرد، در ایالات متحده بازداشت شده است.

رادیو «بی بی سی»، یکشنبه 20 آذر در ادامه این گزارش آورده است که فرد متهم با نام ابوعقیله مسعود که در آمریکا بازداشت شده از دو سال پیش اتهاماتی متوجه او شده است.

مسعود متهم به ساخت بمب به کار رفته در حادثه لاکربی، ماه گذشته در لیبی ربوده شد و از سرنوشت او اطلاعی در دست نبود.

رسانه‌های غربی، یکشنبه گزارش دادند که «ایالات متحده به خانواده‌های قربانیان انفجار لاکربی اطلاع داده است که سازنده بمب این انفجار را دستگیر کرده است.»

خانواده مسعود، نوامبر گذشته، چند روز پس از ربوده شدن او گفتند که از مکان و سرنوشت ابوعقیله اطلاعی ندارند.

این خانواده در بیانیه‌ای اعلام کرد، مردانی مسلح با لباس غیرنظامی سوار بر دو خودرو «تویوتا» در ساعت 1:30 بامداد 16 نوامبر 2022 به خانه آنها در منطقه ابوسلیم در طرابلس غرب حمله کرده و ابوعقیله مسعود را ربوده و پس از تعرض به او، به مکان نامعلومی بردند.

مسعود از مقامات اطلاعاتی دوران رژیم معمر قذافی است و در رابطه با اتهامات مربوط به حادثه مرگبار پرواز لندن به نیویورک که منجر به کشته شدن 270 نفر از جمله 190 آمریکایی شد، محکوم شده است.

مسعود در پایان سال 2020 در ایالات متحده به «دست داشتن در طراحی و ساخت بمب» به کار رفته در انفجار هواپیمای «لاکربی» و ارتکاب جرایم مرتبط با تروریسم، متهم شد.

مخالفان عبدالحمید الدبیبه، نخست‌وزیر دولت وحدت ملی، شبه نظامیان وفادار به او را متهم می‌کنند که در ربایش مسعود و تحویل او به واشینگتن برای محاکمه در آمریکا، به عنوان بخشی از یک معامله سیاسی برای ماندن در قدرت، دست دارند.

با این حال، وزارت دادگستری دولت الدبیبه تأکید کرد که پرونده لاکربی، طبق توافق میان لیبی و واشینگتن و فرمان قبلی جورج بوش، رئیس جمهوری اسبق آمریکا در سال 2018 ، از نظر سیاسی و قانونی، کاملا بسته شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید