هشدار بریتانیا و آمریکا درباره تبادل نظامی، فنی و تسلیحاتی میان روسیه و ایران

ناظران بر این‌ باورند که روسیه در ازای دریافت کمک‌های تسلیحاتی برای کاربرد آن در جنگ اوکراین، تجربیات نظامی، فنی و اطلاعاتی خود را برای سرکوب هر چه بیشتر اعتراضات در ایران در اختیار رژیم جمهوری اسلامی قرار دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کشورهای بریتانیا و ایالات متحده آمریکا درباره افزایش سطح همکاری‌های تسلیحاتی، نظامی و فنی بین روسیه و ایران هشدار دادند.

باربارا وودوارد، سفیر بریتانیا در سازمان ملل جمعه 18 آذر از تلاش روسیه برای خرید تسلیحات بیشتری از جمله صدها موشک بالستیک از ایران خبر داد و گفت که «در ازای آن سطح بی‌سابقه‌ای از پشتیبانی نظامی و فنی را به تهران ارائه می‌کند.»

خبرگزاری «رویترز» که پیش‌تر در گفت‌وگو با چهار دیپلمات و فرمانده نظامی ایران، ارسال پهپادهای بیشتر و موشک‌های بالستیک از ایران به روسیه را خبر داده بود، در گزارشی به نقل از وودوارد نوشته است: «از ماه اوت ایران صدها پهپاد به روسیه منتقل کرده که از آن‌ها برای کشتن غیرنظامیان و هدف قرار دادن غیرقانونی زیرساخت‌های غیرنظامی در اوکراین استفاده شده است.»

بر اساس این گزارش، وودوارد به خبرنگاران گفته است که «روسیه اکنون در حال تلاش برای به دست آوردن تسلیحات بیشتر از جمله صدها موشک بالستیک است.»

او ادامه داده است: «در مقابل، روسیه سطح بی‌سابقه‌ای از پشتیبانی نظامی و فنی را به ایران ارائه می‌دهد. ما نگران هستیم که روسیه قصد دارد قطعات نظامی پیشرفته‌تری را به ایران ارائه دهد که به ایران امکان می‌دهد توانایی تسلیحاتی خود را ارتقاء دهد.

همزمان، کاخ سفید نیز درباره گسترش دامنه شراکت نظامی میان روسیه و ایران هشدار داده است. دولت بایدن در حالی درباره این همکاری ابراز نگرانی کرده که جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز برای دومین بار در طی روزهای اخیر درباره همکاری نظامی ایران و روسیه اظهارنظر و اعلام کرده که ایران در حال بررسی عرضه موشک‌های بالستیک خود به روسیه است.

پیش از این کاخ سفید اعلام کرده بود که شواهدی برای ارسال موشک‌های بالستیک ایران به روسیه وجود ندارد ولی این کشور به ارسال پهپادهای انفجاری موسوم به «شاهد-136» به روسیه ادامه داده است.

همزمان یک سخنگوی ارتش اوکراین نیز اعلام کرد که این‌که تابه‌حال موشک‌های ایرانی به دست روسیه نرسیده‌اند، به دلیل گسترش اعتراضات در ایران است، وگرنه ایران قصد داشته که به وعده خود عمل کند ولی فعلا نتوانسته به آن جامه عمل بپوشاند.

در هفته‌های گذشته با تداوم اعتراضات ضد‌حکومتی مردم ایران، گروه هکری «بلک ریوارد»، اسنادی را از هک خبرگزاری «فارس» به‌دست آورد که نشان می‌داد، روسیه در این مدت در شنود سرویس‌های اطلاعاتی و امنیتی غربی، به رژیم جمهوری اسلامی کمک کرده است.

پیش از آن نیز، در جریان واکنش به حمله مسلحانه مشکوک به «شاهچراغ» در شیراز و کشته‌شدن شماری از زائران، روسیه اعلام آمادگی کرده بود که می‌تواند به ایران در مقابله با آن‌چه «تروریست‌ها» خوانده، کمک کند.

نگرانی دولت‌های بریتانیا و آمریکا از گسترش همکاری‌های ایران و روسیه در حالی تشدید شده است که پیش از این نیز دولت‌های غربی اعلام کرده بودند که این اتحاد، نه تنها تهدیدی علیه امنیت خاورمیانه و منطقه، بلکه تهدیدی علیه امنیت کل جهان است.

همزمان، ناظران در داخل ایران نیز از افزایش این سطح همکاری میان مسکو و تهران و وابستگی روسیه به ایران برای تامین جنگ‌افزارها خبر داده و درباره کمک‌رسانی این کشور در سرکوب اعتراضات در ایران، مشابه آن‌چه در قزاقستان و سوریه رخ داده، ابراز نگرانی کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید