دبیرکل «ناتو»: هرگز وارد رویارویی مستقیم با روسیه نخواهیم شد

ینس استولتنبرگ: جنگ در اوکراین می‌تواند به جنگی فراگیر تبدیل شود و قابلیت تبدیل به جنگی بزرگ میان «ناتو» و روسیه را دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو» ابراز نگرانی کرد که نبرد در اوکراین ممکن است از کنترل خارج شده و به جنگی میان روسیه و «ناتو» تبدیل شود.

استولتنبرگ در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «ان آر کی» نروژ که جمعه 18 آذر منتشر شد، گفت: «پیمان «ناتو» هیچ‌گاه وارد رویارویی مستقیم با روسیه نخواهد شد».

دبیرکل «ناتو» افزود:«اگر وضعیت به هم بخورد، ممکن است به شکل وحشتناکی وخیم شود.»

مرحله بسیار حساس برای آینده اروپا

استولتنبرگ همچنین هشدار داد که «جنگ در اوکراین می‌تواند به جنگی فراگیر تبدیل شود و قابلیت تبدیل به جنگی بزرگ میان «ناتو» و روسیه را دارد... هر روز تلاش می‌کنیم تا جلوی گسترش آن گرفته شود.»

به گزارش «آسوشیتدپرس»، دبیرکل «ناتو» در ادامه با بیان این که «بی‌شک وقوع جنگ فراگیر امری محتمل است»، تاکید کرد که نکته حائز اهمیت، اجتناب از «منازعه‌ای است که باعث دخالت شمار بیشتری از کشورهای اروپایی شده و به جنگی فراگیر در اروپا تبدیل شود.»

به گفته دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی « آینده اروپا، برهه حساسی را می‌گذراند و تداوم حمایت از اوکراین اهمیت دارد.»

«هژمونی غرب»

از سویی ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه جمعه، اعلام کرد که تمایل غرب به حفظ هژمونی خود در عرصه جهانی، علت اصلی افزایش خطر بروز درگیری احتمالی است.

به گزارش «رویترز»، پوتین افزود: «احتمال وقوع منازعه در جهان در حال افزایش است و تلاش‌های نخبگان غرب برای حفظ هژمونی سیاسی، مالی، نظامی و ایدئولوژیک به هر طریق ممکن، پیامدهای مستقیمی را در پی دارد.»

بهره‌کشی از اوکراین

پوتین با بیان این که غرب، رویکرد افزایش عامدانه آشوب و متشنج کردن اوضاع جهان را در پیش گرفته، آنها را به «بهره‌کشی» از اوکراین و استفاده از مردم آن به عنوان «گوشت دم توپ» در درگیری با روسیه، متهم کرد.

پوتین گفته‌های خود را در پیامی ویدئویی که کرملین برای نشست وزرای دفاع کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و گروهی از جمهوری‌های شوروی سابق پخش شده، بیان کرد.

کرملین بارها اعضای «ناتو» را به مداخله مستقیم در منازعه جاری از طریق تحویل تسلیحات به اوکراین، آموزش نیروهای این کشور و ارائه اطلاعات نظامی برای حمله به نیروهای روسی، متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید