آمریکا سه نهاد روسی را در ارتباط با «پهپادهای ایران» تحریم کرد

دولت بایدن جمعه خبر داد همکاری نظامی میان تهران و مسکو گسترش یافته و شامل انتقال تجهیزاتی مانند پهپادها، هلیکوپترها و جت‌های جنگی می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه 3 نهاد دولتی روسیه از جمله «نیروی هوافضای» این کشور به‌دلیل نقشی که در «انتقال هواپیماهای بدون سرنشین از ایران» داشت، اعمال کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که وزارت خارجه آمریکا منتشر کرده است، این تحریم‌ها جمعه 18 آذر اعمال شده و شامل «مرکز شمار 924» وابسته به سازمان پهپادی این کشور و همچنین فرماندهی هوایی حمل و نقل نظامی روسیه می‌شود.

این بیانیه تاکید می‌کند، «دست‌یابی روسیه به هواپیماهای بدون سرنشین ایران نقض قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل است و به درگیری‌ها در اوکراین دامن می‌زند.»

وزارت خارجه آمریکا خاطرنشان کرد، واشینگتن «از تمام ابزارهای موجود برای جلوگیری از انتقال پهپادها استفاده کرده و تلاش خواهد کرد تا اطمینان حاصل کند، همه کسانی که در این فعالیت‌ها نقشی دارند، با پیامدهای آن مواجه شوند.»

شراکت نظامی ایران و روسیه

کاخ سفید درباره گسترش دامنه‌ شراکت نظامی میان روسیه و ایران هشدار داده بود.

واشینگتن پیشتر نیز همکاری نظامی بین تهران و مسکو را محکوم کرده بود، اما دولت بایدن در روز جمعه خبر داد، این همکاری گسترش یافته و شامل انتقال تجهیزاتی مانند پهپادها، هلیکوپترها و جت‌های جنگی می‌شود.

پشتیبانی بی‌سابقه

در این زمینه، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «روسیه در زمینه‌هایی مانند توسعه تسلیحات و آموزش در تلاش است با ایران همکاری کند.»

او افزود: «مسکو در حال ارائه پشتیبانی نظامی و فنی بی‌سابقه‌ای به ایران است. امری که روابط آن‌ها را به شراکت دفاعی کامل تبدیل می‌کند.»

کشورهای غربی، جمهوری اسلامی را به حمایت از روسیه از طریق ارسال پهپادهای نظامی برای بکارگیری در جنگ اوکراین متهم می‌کنند.

مسکو از صدها پهپاد «شاهد - 136» ایرانی در اوکراین استفاده کرده اما کرملین استفاده از هرگونه هواپیماهای بدون سرنشین «انتحاری» را تکذیب کرده است.

تهران در نوامبر سال جاری، ارسال پهپاد به روسیه را تایید کرد اما مدعی شد، این هواپیماها را پیش از آغاز جنگ اوکراین به مسکو ارسال کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید