معترضان ایرانی به «نیوزویک»: اعدام‌ها اراده برای سرنگونی رژیم را قوی‌تر می‌کند

جمهوری اسلامی از اعدام به عنوان «ابزاری سیاسی» استفاده می‌کند، و قصد دارد با آن معترضان را بترساند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

معترضان ایرانی به مجله «نیوزویک» گفته‌اند که اعدام بازداشت‌شدگان خیزش انقلابی اخیر توسط دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، نه تنها در ایستادگی آنها خللی وارد نمی‌کند، که اراده آنها برای سرنگون کردن رژیم را قوی‌تر می‌کند.

جمهوری اسلامی سحرگاه پنج‌شنبه هفدهم آذر محسن شکاری را به جرم «محاربه» اعدام کرد.

این اولین اعدام مرتبط با اعتراضات بود که رسانه‌های دولتی ایران آن را گزارش کردند. عفو بین‌الملل اعلام کرده مقامات ایران قصد دارند حداقل 21 نفر را در واکنش به اعتراضات ضدحکومتی که سراسر کشور را فرا گرفته است، اعدام کنند.

مردم و کنشگران ایرانی در این باره به «نیوزویک» گفته‌اند که جمهوری اسلامی از اعدام به عنوان «ابزاری سیاسی» استفاده می‌کند، و قصد دارد با آن معترضان را بترساند.

به گفته آنها، احکام قضایی در ایران نشان می‌دهد که مدت زمانی که جمهوری اسلامی برای اعدام کردن یک فرد صرف می‌کند، کمتر از زمانی است که طول می‌کشد تا یک نفر در یک کشور دموکراتیک «جریمه پارکینگ» خود را بپردازد.

کنشگران می‌گویند جامعه جهانی نه تنها باید این گونه اعدام‌ها را محکوم کند، بلکه باید تمام ابزارهای موجود را برای جلوگیری از آنها به کار گیرد، و با موضع‌گیری قاطع به رهبران ایران نشان بدهد که این «رفتارهای عجولانه در قبال جان انسان‌ها» به هیچ وجه قابل قبول نیست.

مردم از داخل ایران به «نیوزویک» گفته‌اند که اروپا و آمریکا باید به سکوت خود در برابر «جنایات رژیم» پایان دهند، و باید کاری کنند که در آینده ایران نام آنها یادآور «مماشات با رژیم» و «همدستی در کشتار مردم» نباشد.

معترضان تاکید کرده‌اند که این اعدام‌ها عزم مردم را برای مبارزه با رژیم افزایش می‌دهد، و به اتحاد بیشتر میان مردم ایران برای سرنگونی رژیم می‌انجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید