نیروگاه اتمی فوکوشیما آماده تخلیه آب تصفیه‌شده به دریا می‌شود

حادثه فوکوشیما منجر به تخلیه 154000 نفر از ساکنان شد، و منطقه را برای مدتی طولانی غیرمسکون کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با آماده شدن ژاپن برای شروع دوباره استفاده از برنامه اتمی خود، که بیش از یک دهه قبل پس از فاجعه اتمی فوکوشیما به حالت نیمه‌تعلیق درآمد، نیروگاه اتمی فوکوشیما خود را آماده تخلیه آب رادیواکتیو تصفیه‌شده به دریا می‌کند که طی یک دهه گذشته در این نیروگاه پروسس شده بود.

از این آب برای خنک کردن رآکتورهای فوکوشیما در زمان فعالیت‌شان استفاده شده بود، که آنها را رادیواکتیو کرد و رها کردن مستقیم آنها در طبیعت را به خطری زیست‌محیطی تبدیل کرد. به همین منظور، این آب به مدتی طولانی در مخزنی مخصوص تصفیه شد، و به زودی تخلیه می‌شود.

آب از تمام مواد رادیواکتیو به جز تریتیوم که جدانشدنی است پاک شده است. تریتیوم یک عنصر رادیواکتیو ضعیف است. آب تصفیه‌شده ابتدا با آب دریا مخلوط رقیق می‌شود، و سپس از طریق تونلی به طول یک کیلومتر، دورتر از ساحل در دریا تخلیه می‌شود.

فاجعه فوکوشیما یک حادثه وخیم هسته‌ای بود که در سال 2011 در نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما دایچی در اوکوما در فوکوشیمای ژاپن اتفاق افتاد. علت اصلی این فاجعه زلزله و سونامی «توهوکو» در سال 2011 بود که بعدازظهر 11 مارس 2011 روی داد، و تا امروز شدید‌ترین زمین‌لرزه ثبت‌شده در ژاپن بوده است.

زمین‌لرزه توهوکو باعث ایجاد یک سونامی بزرگ شد، و امواجی به ارتفاع 13 تا 14 متر به وجود آورد، که نیروگاه فوکوشیما را در خود غرق کردند و به ژنراتورهای دیزلی اضطراری نیروگاه آسیب رساندند، که باعث شد برق قطع شود و چرخه کار رآکتورها مختل شود.

در نتیجه، شدیدترین حادثه هسته‌ای از زمان فاجعه چرنوبیل در سال 1986 اتفاق افتاد. حادثه فوکوشیما، که در کنار حادثه چرنوبیل تنها فاجعه‌های اتمی در تاریخ بشر است که با مقیاس بالای رویدادهای هسته‌ای «درجه هفت» طبقه‌بندی می‌شود، منجر به تخلیه 154000 نفر از ساکنان شد، و منطقه را برای مدتی طولانی غیرمسکون کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید