آمریکا: روسیه به دنبال تامین موشک‌ و پهپاد بیشتر از ایران است

دیپلمات سازمان ملل: پرسش کلیدی این است که مسکو در ازای دریافت پهپادها و موشک‌ها چه می‌خواهد به تهران بدهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مقامات غربی می‌گویند از آنجایی که زرادخانه روسیه برای جنگ علیه اوکراین تقریبا خالی شده است، مسکو به منظور تامین موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین انتحاری بیشتر چشم به تهران دارد.

به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، یک مقام شورای امنیت ملی ایالات متحده که نخواست نامش فاش شود، روز چهارشنبه 7 دسامبر گفت آمریکا نگران این است که روسیه به دنبال دستیابی به «تسلیحات متعارف پیشرفته» بیشتری از ایران باشد. به گفته وی، ایالات متحده به ویژه نگران این است که مبادا مسکو از تهران «موشک‌های زمین‌به‌زمین» دریافت کند.

یک دیپلمات سازمان ملل متحد هم که نخواست نامش فاش شود، در این باره به «آسوشیتدپرس» گفت که ایران قصد دارد صدها «موشک بالستیک و هواپیمای بدون سرنشین» در اختیار روسیه قرار دهد، و تاکید کرد که این امر ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل سال 2015 است که توافق هسته‌ای میان تهران و شش قدرت بزرگ جهان را رسمی کرد.

به گفته این دیپلمات سازمان ملل، اگر چنین انتقال تسلیحاتی صورت بگیرد، روسیه به عنوان یکی از امضاکنندگان توافق هسته‌ای 2015، قطعنامه شورای امنیت را تضعیف خواهد کرد. وی افزود «پرسش کلیدی» این است که مسکو در ازای دریافت پهپادها و موشک‌ها چه می‌خواهد به تهران بدهد.

این دیپلمات، با ذکر اینکه اگرچه قرار و مدار این نقل و انتقال گذاشته شده اما هنوز چیزی از ایران به روسیه فرستاده نشده است، تاکید کرد که انجام چنین عملی نشانگر «افزایش چشمگیر» همکاری نظامی بین ایران و روسیه است، و می‌تواند «پیامدهای خطیری» برای امنیت منطقه داشته باشد.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده، روز چهارشنبه با وجودی که ارسال موشک از ایران به روسیه را رد کرد، اما درباره تاثیرات مخرب استفاده مسکو از تسلیحات ایرانی علیه اوکراین اظهار نگرانی کرد، و گفت این تسلیحات به طرزی فزاینده‌ زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین را هدف قرار داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید