جنبش راست‌افراطی «شهروندان رایش» در عملیات امنیتی پلیس آلمان خنثی‌ شد

پلیس آلمان تعداد زیادی از اعضای این جنبش راست‌گرای افراطی را به ظن توطئه‌چینی برای حمله خشونت‌بار به پارلمان آلمان بازداشت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادستان‌های فدرال آلمان اعلام کردند که پلیس این کشور، چهارشنبه 16 آذر در سراسر کشور با اجرای عملیات‌های یورش امنیتی، 25 عضو یک «گروه تروریستی» راست افراطی را که مظنون به برنامه‌ریزی برای حمله به پارلمان بودند، بازداشت کرد.

به گفته وزارت کشور آلمان، تحقیقات از عوامل دستگیر شده، پرده از عمق تهدید تروریستی در داخل کشور برداشته و قانون با قاطعیت علیه عوامل افراطی، اعمال خواهد شد.

گزارش‌ها حاکی از آن است که سلاح‌های مصادره شده از بازداشت‌شدگان، از همان سلاح‌هایی است که در ارتش آلمان استفاده می‌شود.

منابعی به «العربیه» فاش کردند که یکی از معاونان سابق حزب «آلترناتیو برای آلمان» و شهروندانی روسی در چارچوب عملیات پیگرد و یورش امنیتی پلیس، دستگیر شدند.

سفارت روسیه در برلین اما با تکذیب هرگونه ارتباط با گروه‌های تروریستی یا قانون‌شکن یا نهادهای غیرقانونی در آلمان، در بیانیه‌ای تاکید کرد که با این گروه‌ها تماسی ندارد.

دادستان‌های آلمان در بیانیه‌ای اعلام کردند که افراد منتسب به جنبش راست افراطی «Reichsbürger» (شهروندان رایش) مظنون به «تدارک آمادگی‌های ملموس برای یورش خشونت‌آمیز به پارلمان آلمان به همراه یک گروه کوچک مسلح هستند.»

عملیات بازرسی در 11 ایالت

به گفته دادستان‌های فدرال، پلیس، عملیات بازرسی را در 11 ایالت از 16 ایالت آلمان علیه اعضای این جنبش که با قانون اساسی آلمان پس از جنگ مخالف بوده و خواهان سرنگونی دولت است، به مورد اجرا درآورد.

به گزارش هفته‌نامه «اشپیگل»، مکان‌های بازرسی‌شده، شامل پادگان یگان نیروهای ویژه آلمان«کی.اس.کی» در شهر کالو در جنوب غربی این کشور شد که تحقیقاتی در خصوص وابستگی برخی سربازان آن به جریان راست افراطی، انجام گرفته است.

بیش از 3 هزار پرسنل از جمله واحدهای نخبه مبارزه با تروریسم، در عملیات‌های بامدادی شرکت کردند که طی آن بیش از 130 ملک شخصی مورد بازرسی قرار گرفت و رسانه‌های آلمانی آن را یکی از بزرگترین عملیات پلیس این کشور توصیف کردند.

بازداشت‌شدگان متهم هستند که «حداکثر تا پایان نوامبر 2021 ، گروهی تروریستی را تشکیل دادند که هدف خود را غلبه بر سیستم دولتی موجود در آلمان و جایگزینی آن با دولت خاص خود، تعیین کرده‌اند». دو نفر از 25 نفر بازداشت شده، در اتریش و ایتالیا دستگیر شدند.

سازمان تشکیلاتی «رایشسبرگر»

جنبش «رایشسبرگر» شامل نئونازی‌ها، طرفداران نظریه توطئه و موافقان با کاربرد اسلحه هستند که مشروعیت جمهوری معاصر آلمان را رد می‌کنند.

اعضای جنبش به طیفی از تئوری‌های توطئه متشکل از تئوری‌های «شهروندان رایش» و همچنین تئوری توطئه «کیو انون» معتقد بوده و بر این باورند که آلمان توسط به اصطلاح «دولت عمیق» اداره می‌شود.

این جنبش در سال‌های اخیر به شکل فزاینده‌ای افراط‌گرا شده و به عنوان یک تهدید امنیتی فزاینده در نظر گرفته می‌شود. دادستان‌ها گفتند: «متهمان تحت ایده مخالفت بنیادین با نهادهای دولتی و نظام آزاد و دموکراتیک جمهوری فدرال آلمان، با هم متحد شده‌ا‌ند.»

دادستان‌ها افزودند مظنونان واقف بودند که هدف آنها «تنها از طریق استفاده از ابزارهای نظامی و خشونت علیه نمایندگان دولت می‌تواند محقق شود.»

از سویی پلیس ایتالیا نیز اعلام کرد که یک افسر سابق ارتش آلمان( 64 ساله) مرتبط با یک گروه راست افراطی مظنون به تدارک برای سرنگونی خشونت‌آمیز دولت آلمان را دستگیر کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید