اوکراین: اعتراضات ضدحکومتی جلوی انتقال موشک‌های سپاه به روسیه را گرفته است

کرملین برای تشویق تهران به تسریع انتقال موشک‌ها، وعده داده «کارشناسان» خود را برای سرکوب اعتراضات ضدحکومتی در اختیار جمهوری اسلامی بگذارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

میخائیلو پودولیاک، مشاور ارشد ریاست‌‌جمهوری اوکراین در اظهاراتی گفت اگرچه تهران و مسکو برای انتقال موشک‌های بالستیک سپاه به روسیه برای استفاده علیه اوکراین به توافق رسیده‌اند، ولی خیزش مردمی ایران که رژیم را درگیر مشکلات داخلی کرده، تا به این لحظه از انتقال موشک‌ها جلوگیری کرده است.

پودولیاک، سه‌شنبه 6 دسامبر، به «گاردین» گفت: «رژیم کنترل خود بر جامعه ایران را از دست داده است، و مشکلات داخلی آنها در حال افزایش است. به همین دلیل است که آنها فرصت عمل کردن به قرار و مدار خود با روسیه را ندارند. این در حال حاضر اولویت آنها نیست.»

مشاور ارشد ریاست‌‌جمهوری اوکراین همچنین گفت که ارتش روسیه اولین سری پهپادهای ایرانی خود را تمام کرده‌اند، و افزود در انبارهای موشکی آنها هم فقط موشک‌ کروز به اندازه دو یا سه «حمله جمعی» دیگر به اوکراین وجود دارد.

به گفته پودولیاک، رژیم ایران در ابتدا حدود 2400 پهپاد به روسیه عرضه کرد که در حملات مرگبار به شهرهایی مثل کی‌یف و زاپوریژیا مورد استفاده قرار گرفتند.

او تاکید کرد گرچه ذخایر پهپادی روسیه تقریبا به آخر رسیده است، اما تا آنجایی که دولت متبوعش اطلاع دارد، ایران فناوری ساخت پهپادهای انتحاری را به روسیه منتقل کرده است، و بنابراین به مسکو بستگی دارد که چه وقت بخواهد تعداد بیشتری پهپاد جهت جنگ با اوکراین تولید کند.

به گفته «گاردین»، دولت‌های غربی نیز با اوکراین هم‌عقیده‌اند که ایران هنوز موشک‌های قول‌داده‌شده را به روسیه نفرستاده است، ولی می‌گویند دغدغه اصلی تهران شاید این باشد که تا چه حد می‌خواهد خودش را درگیر جنگ روسیه با اوکراین بکند، و اینکه تبعات بلندمدت این درگیری برایش چه می‌تواند باشد.

پودولیاک می‌گوید مذاکرات بین روسیه و ایران درباره موشک‌های بالستیک هنوز در جریان است، و کرملین برای تشویق تهران به تسریع انتقال موشک‌ها، وعده داده که می‌تواند «کارشناسان» خود را برای سرکوب خیزش مردمی ایران در اختیار جمهوری اسلامی بگذارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید