وزیر خارجه آمریکا: گزارش‌ها درباره انحلال گشت ارشاد مبهم است

بلینکن در واکنش به خبر تعطیلی پلیس گشت ارشاد گفت، جمهوری اسلامی باید عوامل سرکوب اعتراضات را پاسخگو کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی گفت، گزارش‌ها درباره انحلال پلیس «گشت ارشاد» جمهوری اسلامی مبهم است.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، بلینکن، دوشنبه 15 آذر، به وقت محلی در نشستی مطبوعاتی به مردم «فوق العاده شجاع» ایران درود فرستاد و گفت، معترضان ایرانی الهام‌بخش هستند.

بلینکن در واکنش به خبر تعطیلی پلیس گشت ارشاد گفت، جمهوری اسلامی باید عوامل سرکوب اعتراضات را پاسخگو کند.

او در این زمینه تصریح کرد: «اقداماتی از جمله سرکوب، استفاده از خشونت و عقب‌راندن مردم نشانه قدرت نیست. این نشانه ضعف است.»

یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پیش از این گفته بود: «متاسفانه بر اساس آن‌چه که ما می‌بینیم، رهبران ایران اقدامی برای بهبود رفتار خود با زنان و دختران و یا توقف خشونت‌هایی که اعمال می‌کنند، انجام نمی‌دهند.»

در حالی که معترضان ایرانی از روز دوشنبه به دنبال برگزاری سه روز متوالی اعتصابات در سراسر کشور بودند، برخی از مقامات ارشد حکومت اعلام کردند که گشت ارشاد منحل شده است.

شبکه خبری «ان‌بی‌سی» با بررسی واکنش‌های مردم ایران و نظرات کارشناسان و سیاستمداران غربی به این نتیجه رسیده است که شایعه تعطیلی «گشت ارشاد» به این منظور توسط جمهوری اسلامی پخش شده تا خیزش انقلابی مردم ایران را سرد کند.

به گفته یک مقام ارشد دولت بایدن، ایالات متحده تردید دارد که رژیم ایران قوانین حجاب اجباری سفت و سخت خود را تعدیل کند، و بر این باور است که جمهوری اسلامی این شایعه را پخش کرده تا از اعتصابات سه‌روزه جلوگیری کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید