نگرانی جاستین ترودو از کشف قطعات کانادایی در پهپادهای ایرانی

صنایع هوایی شاهد یکی از دو شرکت ایرانی است که اتاوا آنها را به دلیل تامین پهپادها برای روسیه برای جنگ علیه اوکراین تحریم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

روزنامه کانادایی «گلوبال تایمز» می‌گوید جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا «عمیقا» نگران پیدا شدن قطعات ساخت این کشور در پهپادهای ایرانی است که روسیه برای حمله به اوکراین از آنها استفاده می‌کند.

به گفته این روزنامه، موسسه «استیت‌واچ» که یک سازمان غیرانتفاعی کانادایی است، ماه پیش گزارش داد که یک آنتن ساخت شرکت بیسیم «تالیسمان» (Tallysman) مستقر در اتاوا در هواپیمای بدون سرنشین انتحاری «شاهد 136» در اوکراین پیدا شده است.

نخست وزیر کانادا روز دوشنبه در این باره گفت: «ما کاملا نگران این گزارش‌ها هستیم. در جایی که کانادا در حال تولید نوآوری‌های خارق‌العاده در فناوری است، ما نمی‌خواهیم این فناوری‌‌ها از طریق ایران در جنگ روسیه علیه اوکراین به کار گرفته شوند.»

ترودو تاکید کرد کشور متبوعش مجوزهای صادراتی دقیقی برای فناوری‌های حساس دارد که سختگیرانه‌ اجرا می‌شوند، و افزود دولت با شرکت مذکور پیگیری کرده و آن شرکت نیز کاملا با دولت همکاری کرده است.

با این حال، ترودو افزود مقامات در حال تحقیق هستند تا بدانند چگونه قطعات کانادایی سر از پهپادهای ایران در اوکراین درآورده‌اند. جایلز پنثر، مدیرعامل تالیسمان، نیز گفت کمپانی وی «صد درصد» متعهد به حمایت از اوکراین است، و خبر ندارد این قطعات چگونه به پهپادهای ایرانی راه یافته‌اند.

شاهد 136 را شرکت «صنایع هوایی شاهد» در ایران تولید می‌کند، که یکی از دو سازنده هواپیماهای بدون سرنشین ایرانی است که اتاوا ماه گذشته به دلیل تامین پهپادهای انتحاری برای روسیه به منظور جنگ علیه اوکراین آنها را تحریم کرد.

موسسه استیت‌واچ در گزارش خود گفته به جز موتور این پهپاد که ساخت خود ایران است، تمام قطعات دیگر آن خارجی هستند. این موسسه از نهادهای امنیتی اوکراین نقل کرده که بیش از سی شرکت غربی، که عمده آنها آمریکایی هستند، به عنوان منشاء تولید قطعات پهپادهای ایرانی شناسایی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size