لاوروف: «ناتو» تهدیدی جدی علیه روسیه ایجاد می‌کند

وزارت دفاع بریتانیا: اوکراین، 54 درصد از سرزمین‌های خود که از زمان آغاز تهاجم نظامی در 24 فوریه توسط روسیه اشغال شده را پس گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه فاش کرد که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی «ناتو»، «تهدیدی جدی» علیه روسیه ایجاد می‌کند.

لاوروف دوشنبه 14 آذر طی اظهاراتی با بیان این که مواضع غرب متضمن ریسک بروز «درگیری مستقیم میان قدرت‌های هسته‌ای است که عواقب جدی در پی خواهد داشت»، از مخالفت واشینگتن با گفت‌وگو با مسکو بر سر «ثبات استراتژیک» در خصوص برخی مسائل مربوط به تسلیحات هسته‌ای، ابراز تاسف کرد.

او افزود: «بدون مذاکره مستقیم میان دو ابرقدرت هسته‌ای جهان، تهدید علیه امنیت جهانی، افزایش خواهد یافت».
این مواضع لاوروف پس از آن بود که مسکو، شرط‌های جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا برای مذاکره با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درباره اوکراین را نپذیرفته است.

مخالفت مسکو با پیش‌شرطهای بایدن

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که اگر پیش‌شرط‌های واشینگتن برای مذاکره، خروج روسیه از اوکراین باشد، مسکو حاضر به ورود در این مذاکرات نیست.

پسکوف همچنین از ایالات متحده خواست بپذیرد که روسیه بخش‌های اشغالی اوکراین را ضمیمه خاک خود سازد.

این در حالی است که پوتین جمعه گذشته رویکرد غرب در حمایت از کییف را سیاست‌های «مخرّب» دانسته و محکوم کرد و به اولاف شولز، صدراعظم آلمان گفت که تشدید حملات روسیه به زیرساخت‌های انرژی اوکراین، «ضروری و اجتناب‌ناپذیر» است.

بازدید پوتین از پل کریمه

به گزارش رسانه‌های روسی، پوتین دوشنبه برای اولین بار پس از حمله 8 اکتبر 2022 به پل کریمه که مسکو، سرویس اطلاعاتی اوکراین را به منفجر کردن آن متهم می‌کند، بازدید کرده است.

کاهش حمایت مردمی از تهاجم به اوکراین

از سویی وزارت دفاع بریتانیا، دوشنبه اعلام کرد که اوکراین، 54 درصد از اراضی خود که از زمان آغاز تهاجم نظامی در 24 فوریه توسط روسیه اشغال شده را پس گرفته است.

این وزارتخانه در «توییتر» اعلام کرد که مسکو «در حال حاضر، 18 درصد از مناطق اوکراینی به رسمیت شناخته شده بین‌المللی، از جمله مناطق دونباس و کریمه را که از سال 2014 تحت کنترل روسیه هستند، در کنترل دارد.»

این وزارتخانه یکشنبه اعلام کرد که بعید است روسیه بتواند در ماه‌های آینده، موفقیت‌های بزرگی را در عملیات نظامی علیه اوکراین، رقم بزند.
در بیانیه وزارت دفاع بریتانیا در «توییتر» تصریح شده که نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد، حمایت مردمی در روسیه از «عملیات ویژه نظامی» در اوکراین، به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید