ان‌بی‌سی: تعطیلی گشت ارشاد حربه رژیم برای سرد کردن خیزش انقلابی مردم ایران است

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره تعطیلی گشت ارشاد «جواب سربالا» داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه خبری «ان‌بی‌سی» با بررسی واکنش‌های مردم ایران و نظرات کارشناسان و سیاستمداران غربی به این نتیجه رسیده که شایعه تعطیلی «گشت ارشاد» به این منظور توسط جمهوری اسلامی پخش شده تا خیزش انقلابی مردم ایران را سرد کند.

به گفته این خبرگزاری، در حالی که معترضان ایرانی از روز دوشنبه به دنبال برگزاری سه روز متوالی اعتصابات در سراسر کشور بودند، برخی از مقامات ارشد حکومت اعلام کردند که گشت ارشاد منحل شده است.

در واکنش به این امر، به گفته «ان‌بی‌سی»، بسیاری از کنشگران و مدافعان حقوق بشر در شبکه‌های اجتماعی درباره این ادعا اظهار تردید کردند، و تاکید کردند که نباید در برابر رژیم کوتاه آمد. دولت آمریکا نیز در این باره ابراز تردید کرده است.

در مقابل، بسیاری از کنشگران و افراد مشهور «دیاسپورای ایرانی» کماکان خواهان برگزاری اعتصابات از پیش برنامه‌ریزی‌شده علیه رژیم شدند، و روز دوشنبه بسیاری از شهرهای ایران تعطیل یا نیمه‌تعطیل بودند و بسیاری از مغازه‌ها بسته ماندند.

به گفته «ان‌بی‌سی»، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، که به بلگراد پایتخت صربستان سفر کرده است، در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران درباره تعطیلی گشت ارشاد «جواب سربالا» داد و گفت: «مطمئن باشید که در ایران، در چارچوب دموکراسی و آزادی که آشکارا در این کشور وجود دارد، همه چیز بسیار خوب پیش می‌رود.»

به گفته یک مقام ارشد دولت بایدن، ایالات متحده تردید دارد که رژیم ایران قوانین حجاب اجباری سفت و سخت خود را تعدیل کند، و بر این باور است که جمهوری اسلامی این شایعه را پخش کرده تا از اعتصابات سه‌روزه جلوگیری کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گزارش‌های مبنی بر انجام «اصلاحات» در ایران را «مبهم» توصیف کرد و افزود آمریكا هیچ نشانه‌ای ندیده مبنی بر اینكه رهبران ایران قصد بهبود رفتار خود با زنان و دختران یا کاهش خشونت علیه معترضان را داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید